ВАЖНО Е КМЕТЪТ ДА УМЕЕ ДА АДМИНИСТРИРА

Накратко: ВАЖНО Е КМЕТЪТ ДА УМЕЕ ДА АДМИНИСТРИРА
Снимка: capital.bg Бившият заместник финансов министър Георги Кадиев смята, че София заслужава кмет, който по-бързо да я направи европейска столица

Георги Кадиев: Проблемите на София са в голяма степен и проблемите на комуникацията с правителството

Росица Цонева | 24.08.2009 12:54
Г-н Кадиев, бихте ли отстъпили от позицията си, че кандидатът на БСП за кмет на София трябва да бъде ярка политическа фигура и дори самия лидер Сергей Станишев, срещу която стои напълно противоположната визия за широко подкрепена обществена фигура?
Не, определено не бих променил позицията си, защото аз не разбирам какво означава широко подкрепена обществена фигура. Ако това означава кандидатурата да е непартийна, тогава нека я наречем непартийна. Ако означава, че търсим не-политик, нека го кажем ясно. Защото другото нищо не ми говори. Аз, разбира се съм субективен в този процес, защото самият съм кандидат. Второ, очевидно е че в партията има различни мнения и различни гледни точки. Хубавото е, че за първи път определянето на кандидата на БСП за кмет на столицата няма да се решава от 15 човека в една стая, а от някакъв вид вътрешнопартиен избор.

Това е решение на софийската организация на БСП, така ли?
Да, без все още да е избрана методологията, по която ще го направим – дали ще бъдат избори с бюлетини или вид допитване, или някакъв вид първични избори. Т.е. всяка от 900-те първичните партийни организации в София ще делегира свой представител, който на общото събрание на всички организации да гласува за избрания кандидат и после се броят гласовете. Това донякъде е формат, близък до президентските избори в САЩ, макар и по-опростен. На мен лично анкетата не ми изглежда достатъчно автентичен начин. А гласуването с бюлетини е най-добрият, но и най-трудният за организиране вариант. Защото , за да са валидни резултатите, съгласно устава на партията, в тях трябва да участват 50+1 от членовете на БСП в София. А нямаме време, лято е и това е трудно да се направи. В началото на септември ще решаваме. Защото всички тези варианти на излъчване на кандидатурата на БСП за участие в кметските избори имат смисъл, ако има повече от един кандидат. За един мога да гарантирам в момента. Аз наистина ще се кандидатирам. Затова 5 септември е срокът всички номинирани преди 6 месеца от софийската организация кандидатури да бъдат ясни. А до 20-ти вероятно БСП ще утвърди своя кандидат.

Тогава информацията за излъчените кандидатури на БСП-София  не направи много впечатление, защото още не се знаеха резултатите от парламентарните избори.
Тогава софийската организация излъчи кандидатури, които да се готвят или за частични кметски избори, или за редовни след две години. Идеята беше да не се случи както при предишните избори в последния момент с Бриго Аспарухов – да имаме един кандидат, пък после да се спираме на друг. А първо да имаме широк кръг от 10-15 кандидати, от които да изберем шорт – листата от 3-4 човека на някакъв етап. И да има време тези фигури и „да се извъртят” в медиите, и самите членове на БСП да го опознаят. И ако има някаква помия да се излива върху тях, да се излее. И да има време да се открои естественият сред тези кандидатури лидер. И той в края на краищата да стане кандидатът на БСП. Когато бяха направени номинациите преди половин година всяка първична партийна организация и всеки член на БСП номинираха и се спряха на осем фигури. Сред тях бяхме Илияна Йотова, Тодор Модев, кметът на община „Изгрев” Панайот Панчев и аз. Но до 5 септември трябва знаем дали тези кандидатури са актуални. Защото ситуацията вече е различна.

В какъв смисъл?
Различна е и със състоянието, в което е БСП в момента. Да си кандидат на БСП при тежката загуба на изборите преди месец, не е едно и също като преди вота през юли, когато очаквахме много по-добри резултати. Т.е. в момента вятърът не духа в гърба ни, а срещу нас. И предполагам, само предполагам, че част от тези хора ще преосмислят участието си в кметските избори в София. Някои могат да се откажат, но вероятно ще се появят и други лица. Всеки може да има своите аргументи за това.

Очаквате ли някакъв сблъсък между „Леге” и „Позитано” по повод излъчената от софийската организация кандидатура,  ще получите ли подкрепата и на ръководството на БСП?
Тук стигаме до много съществен момент. В устава на БСП е записано, че излъченият от БСП-София кандидат трябва да получи одобрението на Националния съвет на партията. И това, според мен, трябва да се промени. Защото откъде-накъде аз или друг кандидат, след като сме получили одобрението на 20 хиляди членове на софийската организация, след това можем да не бъдем одобрени от НС. Това звучи парадоксално, най-малкото, защото повечето от членовете му не са от София. Те не познават кандидатите. Или ако ги познават, не знаят проблемите на София, както ние ги знаем. И второ, по същество те няма да участват в самата изборна кампания.

Но понеже време за промяна на устава няма, очаквате ли да постигнете съгласие между софийската организация и НС за кандидатурата на БСП?
По-скоро очаквам НС да приеме решението на градската организация. Защото иначе наистина отиваме на челен сблъсък и пак на някакъв тип разцепление. И аз няма да подкрепя това изкуствено напрежение. Изпълнителното бюро и НС нямат работа да коментират този избор. Като членове на БСП, някои от тях са членове на софийската организация, могат да издигнат кандидат, да подкрепят един, да не подкрепят друг в самата вътрешнопартийна кампания.

Все пак кандидатът за кмет на БСП в София е знакова фигура за цялата партия…
Тогава излизаш и се кандидатираш, печелиш избора на градската организация… Но аз да правя вътрешнопартийна кампания, пък след това изведнъж някой си не ме бил одобрил, защо? Защото не харесва хората със сини очи ли? Така че нека който иска - да се явява?

Вие подкрепяте ли аргумента, че заради това, че мандатът е наполовина, е по-разумно кандидатът да познава „кухнята” на общината, т.е. изборът да е сред общинските съветници на БСП?
Не е задължително. По принцип е хубаво да си бил в кухнята, макар че за общинските съветници това е малко условно, защото истинската кухня е самата администрация. Но все пак по-добре да си бил общински съветник, но в никакъв случай не е задължително. Защото проблемите на София са в голяма степен и проблемите на комуникацията с правителството. И който е работил в управлението на най-високо ниво, също би бил подходящ кандидат. Един от най-големите проблеми на столицата е как се усвояват европарите. А в БСП има хора, работили по подобни програми и проекти от страна на правителството. И те също биха били ефектни кандидати. Нека излязат такива кандидати. Защото не е въпросът само да изманипулираш един пленум. Въпросът е да вземеш вота на софиянци.

А как ще се отрази евентуална загуба върху БСП на кметските избори след парламентарната загуба, което при конкуренцията на ГЕРБ и на СДС в София е много вероятно да се случи?
В крайна сметка знам, че няма как да избягаме от политическото в този избор, защото той ще се гледа като БСП срещу ГЕРБ или БСП срещу СДС. Макар че тук цветът –червен или син не е много важен, защото в общинската политика кой знае колко ляво или дясно не може да се прави. С малки изключения на местните данъци и такси. Важното тук е кметът да умее да администрира. И предполагам, че повечето хора, ако успеят да оставят емоциите настрана от рода на „Червени боклуци, дайте да ги набием още веднъж”, ще се фокусират върху конкретната личност на кандидата. Дали човекът е добър администратор, дали умее да си отстоява мнението, дали е корумпиран или не, дали може да комуникира добре- както с обществото, така и с правителството. И тук не е важно дали си от ГЕРБ или от БСП. Разбира се, една победа на БСП на кметските избори ще помогне за възраждането й. Както и победа на кандидат на ГЕРБ ще затвърди победата на парламентарните избори. Или победата на кандидат от СДС ще подкрепи партията, защото резултатите й през юли не бяха добри. Въпросът тук е като на политическа битка ли ще гледаме при избора на кандидат или като на конкретен човек с определени качества и достойнства. Аз веднъж на можоритарния избор на парламентарните избори я играх тази игра. Срещу мен в моя избирателен район в София имаше кандидатът на ГЕРБ, Борис Грозданов, когото не видях в дебат. И въпреки всичко той спечели и то с убедителен резултат на вълната на ГЕРБ. Но там ставаше въпрос за един депутат от 240. Сега въпросът е дали те ще предложат фигура, която ще разчита точно на електоралната вълна на ГЕРБ или ще бъде личност, която разчита на собствените си качества.

Т.е. БСП има голям шанс, ако издигне подходяща фигура?
Да, има шанс. Голям шанс, обаче,  е силно казано по две причини. Първо, ние никога не сме печелили в София. Така че това би било прецедент, ако се случи. И второ, вятърът не духа в нашата посока. До изборите можем да очакваме атака от ГЕРБ по темата „наследство на предишния кабинет” от рода – тук далавера, там-далавера. И всичко това ще бъде хвърляно върху кандидата на БСП, който и да е той.

Очаквате ли силна дясна кандидатура?
Не знам дали „Синята коалиция” и ГЕРБ няма да имат обща кандидатура все пак. Но ако имат, смятам, че ще бъде по-скоро кандидатура на ГЕРБ, подкрепена от „Синята коалиция”. Или някакъв „външен” кандидат, еднакво отдалечен от двете формации. Но това си е техен проблем. Във всеки случай, независимо дали „Синята коалиция” ще излъчи обща или самостоятелна кандидатура или дали СДС и ДСБ ще имат различни кандидатури, очаквам отдясно силна конкуренция. Но този път вече залогът за БСП е много висок, защото кой знае какви властови позиции нямаме. Залогът за „Синята коалиция” също е висок заради лошите резултати на парламентарния вот. ГЕРБ пък са амбицирани да наложат пълна хегемония. За всички залозите са високи, очаквам, че всички кандидатури ще бъдат силни и това е хубаво. Но дано са силни не само като политически фигури, а и с визията си за София. Защото, какво от това, че например, аз съм силна политическа фигура. София заслужава кмет, който по-бързо да я направи европейска столица. Поне стъпки да се извървят към това. Ясно е, че за едни мандат само канализацията не можеш да оправиш. Но да се види, че всеки ден нещо се решава. Нещо, което ми липсва през всичките години. Включително и метрото, което предстои да се пуска през септември 2009 г., а трябваше да бъде пуснато през ноември 2007 -ма.

Прочети още...

ВАЛЕНТИН СЪЙКОВ: ПОКУПКАТА НА ИМОТ НА ЦЕНА 3 ПЪТИ ПО-НИСКА ОТ ПАЗАРНАТА ГОВОРИ ЗА НЕКОРЕКТНА ТЪРГОВСКА ПРАКТИКА, УКРИВАНЕ НА ДОХОДИ И НЕПЛАЩАНЕ НА ДАНЪЦИ 5GMEDIA И BULGARIA NEWS ПУБЛИКУВАТ ЗА ПЪРВИ ПЪТ НАЙ-ВАЖНОТО, КОЕТО ТРЯБВА ДА ЗНАЯТ ЗА BREXIT БЪЛГАРИТЕ, ЖИВЕЕЩИ ВЪВ ВЕЛИКОБРИТАНИЯ НИКОЛАЙ СТАЙКОВ: АНТИКОРУПЦИОННИЯТ ФОНД НЕ Е ПАРАЛЕЛНА ПРОКУРАТУРА, ГРАЖДАНИТЕ ИМАТ МЯСТО В ПРОЦЕСА, КОЙТО ТРЯБВА ДА ДОВЕДЕ НЕ САМО ДО СЪДЕБНА РЕФОРМА, НО И ДО РАБОТЕЩО ПРАВОСЪДИЕ РУМЕН РАДЕВ: ПАРТИИТЕ НАБЛЮДАВАХА С ТРЕВОЖНО ОЧАКВАНЕ ДАЛИ ЩЕ БЪДЕ СЪСТАВЕН КАБИНЕТ БЕЗ ТЯХНО УЧАСТИЕ И ЕТО ЧЕ ТОЙ Е ФАКТ ИВЕЛИНА ПЕНЕВА: СКЛЮЧЕНИТЕ ДОГОВОРИ ЗА БЕЗВЪЗМЕЗДНА ФИНАНСОВА ПОМОЩ ПО ОП „ИНОВАЦИИ И КОНКУРТОСПОСОБНОСТ” СА ОБЩО 862 С ОБЩ РАЗМЕР ОТ 1.007 МЛРД. ЛВ. ЛЮБА КУЛЕЗИЧ: КАТО НЯМА ДЕМОКРАЦИЯ, ИМА ДИКТАТУРА. ТОЧКА ПО ВЪПРОСА. АЗ НЕ ЖЕЛАЯ ДА ЖИВЕЯ В ДИКТАТУРА! КРАСИМИР КАРАКАЧАНОВ: КРАЙНО ВРЕМЕ Е БЪЛГАРСКИТЕ ПОЛИТИЦИ ДА РАЗБЕРАТ НЕЩО МНОГО ПРОСТО: ЧЕ НАРОДЪТ ГИ ИЗБИРА, ЗА ДА СЛУЖАТ НА НАЦИЯТА И НА ИНТЕРЕСИТЕ НА БЪЛГАРИЯ, А НЕ ДА СИ ЧЕШАТ ЕЗИЦИТЕ СЪС ПРАЗНИ РИТОРИКИ И ДА СИ ТЪРСЯТ РАБОТА В ЧУЖБИНА

Денят в снимки

На днешния ден през 1935 година Персия се преименува на Иран Още снимки »
Времето от Termo.bg
Time: 0.219 sec
Memory: 5.35 Mb
Peak memory: 5.66 Mb
Total SQL queries: 120
Total SQL time: 0.180 sec
Slowest SQL query time: 0.155 sec
Slowest SQL query:
SELECT 
									a.ID,