ТРЯБВА ДА ДАДЕМ УВЕРЕНОСТ, ЧЕ ВОЛЯТА НА ХОРАТА ЩЕ БЪДЕ НАД ВОЛЯТА НА ЛИДЕРА

Накратко: ТРЯБВА ДА ДАДЕМ УВЕРЕНОСТ, ЧЕ ВОЛЯТА НА ХОРАТА ЩЕ БЪДЕ НАД ВОЛЯТА  НА ЛИДЕРА
Снимка: Архив Кандидатът за председател на СДС, сега заместник-председател, твърди, че ще бъдат успешни, ако се обединят около проект на десница, който е на много хора, но не на един лидер

Любен Петров*: Уставът е конституцията ни, председателят не е над нея. Трябва да се направи един екип от хора, които и на общинско, и на областно, и на национално ниво да правят политика. И всеки да знае кой носи отговорността за една или друга позиция

Венци Михайлов | 24.11.2009 21:53
Г-н Петров, какво се случва в структурите на СДС в страната според впечатленията ви при срещите преди вътрешния вот за лидер на организацията?

Навсякъде в страната има членове на партията, които са останали в СДС въпреки изкушенията, които им е предлагала властта – преди НДСВ, а сега ГЕРБ. Тези хора са си в СДС, защото са убедени, че там е традицията, автентично дясното.
И голяма част от тях са наследници на десните партии в България отпреди Девети септември 1944 г. - репресирани, легионери, от фамилии, които имат реституирани имоти. Т.е. това е едно продължение на дясното в България, което започна промените.
Въпреки многото хора, които бяха с нас, за да консумират властта, днес са останали най- убедените и бих казал, най-железните, седесари. Това са нашите над 11 500 членове в момента. И в най-малките населени места има знаещи и можещи хора в активна възраст, които остават в партията СДС. Което е гаранция, че СДС може отново да бъде възродена. Има в партията млади хора, но те са повече изключение и би трябвало да се работи с тях, за да им се даде визия за развитието на СДС и възможност да работят и да правят политическа кариера  в партията.
Хубавото на тази вътрешнопартийна кампания за избор на лидер е, че дава енергия и надежда на младите ни членове. Тъй като след миналата вътрешнопартийна кампания сегашният председател на партията нито веднъж не се е обадил и не им е потърсил мнението.

А какви проблеми се очертават пред СДС, когато тя дефакто не е във властта?

Много наши членове имат енергия и възможности да правят политика. На първо място, обаче, на местно ниво никой не се интересува от техните виждания нито за местната, нито за националната политика.
Председателят на структурата ги търси само и единствено по избори, за да лепят плакати и да бъдат застъпници. На голяма част от застъпниците от последните парламентарни избори все още не е и платено. И тук стигаме до въпроса за държавната субсидия на СДС, която г-н Мартин Димитров, въпреки решенията на НИС, все още не може да разреши казуса за разпределение на тази субсидия.
 И ние имаме единствената парламентарна група, която не си е получила средствата от субсидията. В резултат хората ни по места нито имат възможност да работят, нито могат да погледнат застъпниците в очите, макар че не те са ги подвели. Въпросът е да се носи отговорност за това.

Според думите ви, младите нямат бъдеще в СДС. Да разбираме ли, че ако ви изберат за председател на СДС, ще работите за възстановяване на младежката организация?

За мен в СДС трябва да се работи и с трите поколения членове и симпатизанти. И с най-старото с опит и традиции, и със средното, които сме ние, и с най-младите, които имат енергия, но не знаят как да осъществят целите си.
Трябва да има общ механизъм на работа, в общ екип с обща система. СДС беше силен тогава, когато задаваше дневния ред на обществото – влизането на България в НАТО и в ЕС. Въпреки съпротивата на червената олигархия, страната ни е в тези съюзи. Някои днес, които бяха най-много против, си приписват тези псевдо заслуги. И сега СДС отново трябва да каже какво оттук нататък трябва да се прави в страната във всички сфери на развитието й. А правенето на политика трябва да се прави и на най-ниско ниво, в общините.
И там СДС трябва отново да стане полезна и на собствения си град, и на собствения си регион. На национално ниво трябва отново да заработят експертните групи, които имахме, но не функционират. По места имаме много експерти и те трябва да бъдат организирани и да се използва потенциалът им – идеи и позиция по всички възлови въпроси пред България.
А председателят, националното ръководството и регионалните ръководства да получават тези експертни становища, да разполагат с тях, когато вземат отношение по проблемите на държавата и така да се чува експертизата и общия глас на партията. Само така ще станем отново сериозна организация и ще избягаме от сегашното разноговорене. 

А какъв трябва да бъде, според СДС, дневният ред на страната днес?

За мен антикомунизмът не бива да бъде изоставян никога като идея и като кауза на СДС. С едно мое виждане, че антикомунизмът трябва да го насочим и към младите хора на България, които нямат историческа памет за времето преди промените. Но те трябва да знаят какви са опасностите от едно диктаторско, авторитарно управление за нашата държава. И каузата „антикомунизъм” трябва да бъде насочена към това никога повече в България да не се допуска комунизъм и диктаторски режими в 21-и век. Като политика на СДС въпреки кризата, ние трябва да дадем всички усилия на нашия експертен потенциал за излизане от кризата и за цялостна политика за изграждане на сериозна средна класа в страната.
Защото заедно с бедните слоеве, средната класа е сред най-потърпевшите слоеве на обществото от кризата.
Защото във всички традиционни демокрации средната класа на държавите е гаранция за демократично развитие. Това за мен е новата кауза на СДС – визия за бъдещето като антикомунистическо управление, излизане от кризата и спасяване на средната класа.

Как ще отговорите на внушението, че ако спечелите лидерското място в СДС, партията ще се претопи в ГЕРБ заради зависимостта ви като кмет от мнозинството на ГЕРБ в общината?

На много от срещите ми задават въпроса накъде бих водил СДС – към ДСБ или към ГЕРБ.  
Моята позиция е, че уважавам и ДСБ, и ГЕРБ като партии от ЕНП. Но най-много обичам СДС и затова съм в нея. Тъй че ще водя СДС по наш собствен път, който ще изберем всички ние от СДС.
А това, че съм мажоритарно избран кмет и че работя в София, няма как някои да повлияе на позицията ми – нито от ДСБ, нито от ГЕРБ. Показал съм, че мога да побеждавам в тежка мажоритарна кампания. От 24 кмета в София, трима сме от СДС. Твърди се, че не съм толкова познат в структурите ни в провинцията, както в София. Убеден съм, че с всяка среща ставам все по-разпознаваем сред съмишлениците ни в страната.
Ако имаше достатъчно време в кампанията, съм убеден, че за много кратко време бих имал възможност да задам и визия за бъдещето на СДС. Защото хората искат да се прави обща политика, да се чува техния глас. А аз като екипен играч и като човек, който е разчитал, че до мен има достатъчно компетентни хора, никога не съм се притеснявал, че до мен застават личности и лидери, съм убеден, че с хората от страната ще възстановим СДС.

Отговори ли си СДС в опозиция ли е или в управлението?

За мен СДС трябва да направи всичко възможно да прави политика и то -прагматична политика. И няма как да се твърди, че СДС е в управлението, тъй като няма нито един представител на партията, който да участва на висок пост в изпълнителната власт.
Тъй че това е критерият дали сме в управлението или не. Но не можем да бъдем и една креслива опозиция, каквато са БСП и ДПС, като критикуваме на всяка цена. Според мен, ние трябва да имаме визия как да излезем от кризата, да предлагаме своите решения на базата на нашата експертиза. СДС никога не е била нито популистка, нито лидерска партия, силата ни е била в потенциала на хората ни, в структурите е в това, че имаме принципи на вземане на решение. Това е гарантът, че СДС ще продължи да се развива по демократичен начин. Това нас ни запази реално като политическа партия.
Важно е, че за разлика от всички партии в Източна Европа, СДС се съхрани. И въпреки че пророкуваха, че СДС ще изчезне, ще видите колко много хора, проверени в избори и битки, в отстояване на демократични позиции има в страната. На места те отстояват нашите позиции все още. Но въпросът е да заработят като единен организъм, като едно цяло. А за тази последна година никой за нищо не ги е търсил, не е вземал предвид мнението им. А дори когато беше вземано, видяхме какво се случи с изборните листи. Въпреки това, в Пловдив „се пусна” човек от Варна, в Русе – човек от Хасково.
В София Мартин Димитров не беше участвал във вътрешнопартийните избори, но дойде от Пловдив и измести главния си секретар. Ето това демотивира хората. И точно това смятам да променя. Наистина трябва да дадем увереност, че волята на хората ще бъде над волята  на председателя.

Някак обаче трудно се прави политика, когато не си на власт, нали?

Ние имаме хората и потенциала и хората, но не е създадена организацията. Аз смятам да я създам. Да се направи един екип от хора, които и на общинско, и на областно, и на национално ниво да правят политика. И всеки да знае  кой носи отговорността за една или друга позиция на СДС.

А ще има ли правителство в сянка на СДС?

За мен експертните групи на партията, които в момента дублират парламентарните комисии, би трябвало да заработят като дублиращи Министерския съвет и всяко едно министерство поотделно.
За да могат да задават ясни политики по работата на съответното министерство на базата на програмата на СДС.
И отделно - това ще бъде една ковачница на кадри за управлението. И тези хора ще могат да бъдат проверявани в правенето на една реална политика. Когато се знае кой какво предлага и каква отговорност носи. Това са нормалните десни визия и поведение.

Липсата на разпознаваемост днес на СДС не е ли резултат от слабата ви медийна политика? През последните няколко години се работи за имиджа на председателя на партията, но не и за марката СДС.

На всички срещи в страната с моя екип се срещам с медиите.
Констатираме доброто им отношение, но това което те искат е новината, да се прави политика, да се изказват сериозни тези.
 И затова съм убеден, че няма проблем в отношението на медиите към СДС. По-скоро може би младостта на сегашния председател не му дава увереност да общува сериозно с медиите.
И затова да нямаме сериозна медийна политика и медийна подкрепа. Той все пак е повече експерт, отколкото политик.

Един от упреците към Мартин Димитров е, че той съвместява много длъжности и няма време за самата партия. Но и при вас, ако ви изберат, ще има подобен проблем, нали?

Е, аз бих съвместявал само две длъжности -председател на партията и кмет на столичния район „Витоша”.
Но за мен е важно, независимо, че съм минал за 20 години през всички нива на управление в партията и че съм участвал във всякакви избори, не смятам себе си като кандидат на една или друга организация.
Убеден съм, че всичките ни структури са равнопоставени. И там, където нямаме организации, имаме истински седесари, с които ще заработим заедно. И макар, че избягвам да правя обещания, поемам ангажимент да направим екип, който да заработи като отбор с ясна визия за организацията, с ясни десни послания, с правила и принципи за правене на политика при стриктно спазване на Устава на СДС.
Тъй като той е нашата конституция  няма как председателят да бъде над конституцията, т.е. над Устава.

Какво е бъдещето на Синята коалиция в контекста на идеята за обединение на дясното политическо пространство?

За мен Синята коалиция ще продължи да работи в парламента.
И на всички пророци, които твърдят, че аз ще разваля коалицията, отговарям, че не са прави. Но за мен тя не изигра тази роля, която очаквахме да представи в парламента 35-40 народни представители и да стане незаобиколим фактор в управлението на държавата. За мен в коалицията реално сме само две партии - СДС и ДСБ.
А трябва да се даде възможност на хора вдясно, които създадоха СДС или произлязоха от него и които са работили с нас още от началото на прехода, имат енергия и възможности за работа, но техните политически проекти не се получиха, да се обединят около единствената обединителна кауза – СДС. И сега е момента да им протегнем ръка, тъй като предстоят избори. И да обсъдим едно обединение с тях – зад кауза и принципи при ясни правила.

Това ще превърне ли Синята коалиция в партия или форматът е друг?

Самото име ще го решим всички заедно. То не е марка нито на самото СДС, нито на ДСБ. Когато се прави наистина сериозно обединение, всеки трябва да има право да каже, как това трябва да се случи. Но то трябва да се случи.
И аз съм убеден, че ако хората с опит в управлението и избори имат волята да заработим отново заедно в един екип, това нещо трябва да стане при нормални разговори, без да се налага визията на СДС и на неговия председател. Считам, че най-силните неща се случват, когато всички сме убедени в тях.

Как ще коментирате позицията на анализатори, че Синята коалиция не се превърна в незаобиколим фактор в управлението, именно заради включването на Иван Костов в нея и преекспонирането му в изборите е накарало много хора да не гласуват за коалицията или да дадат гласа си за ГЕРБ? Как бихте работили с Иван Костов?

И с Иван Костов, и с Бойко Борисов нямам проблеми да работя, тъй като се познаваме достатъчно добре. За мен няма лидерски проблем.
Наистина в много от структурите ни в страната признават, че не са гласували за нас заради преекспонирането на Иван Костов в кампанията. И заради това, че той е станал лицето на Синята коалиция, което е дало точно обратния ефект. Убеден съм, че в ДСБ има достатъчно млади хора, които могат да дадат нова визия и на ДСБ, и на едно дясно обединение чрез Синята коалиция.
Да се направи нов политически проект, който да даде и енергия, и сигурност на хората в него, че няма нито един лидер да изземе и монополизира функциите. Силата на СДС е в това, че в него преминаха много лидери, за голяма част от които и сега говорим с уважение, но СДС не е партия на един или друг човек. И затова успешни ще бъдем, ако се обединим около такава кауза- проект на десница, който е на много хора, но не на един лидер.

Защо столичното СДС от години е контра на лидера си?

В софийската организация има достатъчно хора с позиция и с ясно говорене, които никога не са се притеснявали да я заявяват, независимо кой е председател на СДС.
Оттук - нататък за мен е жизнено важно ние да събираме организации, а не да ги разделяме. София не е нито на Евгени Бакърджиев, нито на Антоан Николов, а Пловдив бил на Йордан Бакалов.
Това е лепене на етикети, но няма как те да стоят, ако искаме сериозно обединение в организацията в София, а и това дясно обединени. За мен също е знаково, че в екипа ми за вътрешнопартийните избори е Здравко Зафиров, секретар на СДС-Пловдив-област. С това даваме знак на структурите си, че София и Пловдив могат да заработят заедно като отбор. Убеден съм, че във всички градове на страната, в които има едно огнище на СДС, то ще заработи като екип.

* Любен Петров е заместник-председател на СДС,  един от тримата кметове на партията в София и един от четирите кандидати за лидер на партията на вътрешнопартийния вот на 29 ноември в неделя. Очаква се след балотаж той да се пребори за председателското място в партията

Прочети още...

ВАЛЕНТИН СЪЙКОВ: ПОКУПКАТА НА ИМОТ НА ЦЕНА 3 ПЪТИ ПО-НИСКА ОТ ПАЗАРНАТА ГОВОРИ ЗА НЕКОРЕКТНА ТЪРГОВСКА ПРАКТИКА, УКРИВАНЕ НА ДОХОДИ И НЕПЛАЩАНЕ НА ДАНЪЦИ 5GMEDIA И BULGARIA NEWS ПУБЛИКУВАТ ЗА ПЪРВИ ПЪТ НАЙ-ВАЖНОТО, КОЕТО ТРЯБВА ДА ЗНАЯТ ЗА BREXIT БЪЛГАРИТЕ, ЖИВЕЕЩИ ВЪВ ВЕЛИКОБРИТАНИЯ НИКОЛАЙ СТАЙКОВ: АНТИКОРУПЦИОННИЯТ ФОНД НЕ Е ПАРАЛЕЛНА ПРОКУРАТУРА, ГРАЖДАНИТЕ ИМАТ МЯСТО В ПРОЦЕСА, КОЙТО ТРЯБВА ДА ДОВЕДЕ НЕ САМО ДО СЪДЕБНА РЕФОРМА, НО И ДО РАБОТЕЩО ПРАВОСЪДИЕ РУМЕН РАДЕВ: ПАРТИИТЕ НАБЛЮДАВАХА С ТРЕВОЖНО ОЧАКВАНЕ ДАЛИ ЩЕ БЪДЕ СЪСТАВЕН КАБИНЕТ БЕЗ ТЯХНО УЧАСТИЕ И ЕТО ЧЕ ТОЙ Е ФАКТ ИВЕЛИНА ПЕНЕВА: СКЛЮЧЕНИТЕ ДОГОВОРИ ЗА БЕЗВЪЗМЕЗДНА ФИНАНСОВА ПОМОЩ ПО ОП „ИНОВАЦИИ И КОНКУРТОСПОСОБНОСТ” СА ОБЩО 862 С ОБЩ РАЗМЕР ОТ 1.007 МЛРД. ЛВ. ЛЮБА КУЛЕЗИЧ: КАТО НЯМА ДЕМОКРАЦИЯ, ИМА ДИКТАТУРА. ТОЧКА ПО ВЪПРОСА. АЗ НЕ ЖЕЛАЯ ДА ЖИВЕЯ В ДИКТАТУРА! КРАСИМИР КАРАКАЧАНОВ: КРАЙНО ВРЕМЕ Е БЪЛГАРСКИТЕ ПОЛИТИЦИ ДА РАЗБЕРАТ НЕЩО МНОГО ПРОСТО: ЧЕ НАРОДЪТ ГИ ИЗБИРА, ЗА ДА СЛУЖАТ НА НАЦИЯТА И НА ИНТЕРЕСИТЕ НА БЪЛГАРИЯ, А НЕ ДА СИ ЧЕШАТ ЕЗИЦИТЕ СЪС ПРАЗНИ РИТОРИКИ И ДА СИ ТЪРСЯТ РАБОТА В ЧУЖБИНА

Коментари и мнения

Автор: европеец От дата: 2009-11-25 01:28 Определено смятам, че Любен Петров е подходящия авторитет за председател на СДС. Трябват ни нови хора, с опит и визия, и най-вече сила да отстоява позиция. Време е Мартин да отстъпи, защото с наивитета си и липсата на собствено мнение само съсипва нещата.
Автор: Firmin От дата: 2009-11-25 15:57 На всеки еничерски оджак на СДС дайте и по един казан, както традицията повелява. Че като настане една екипна работа - стой, та гледай!

Напиши коментар

* Вашето име:
* Коментар по темата:
* Моля въведете кода от картинката:

* Задължителни полета

Денят в снимки

На днешния ден през 1935 година Персия се преименува на Иран Още снимки »
Времето от Termo.bg
Time: 0.208 sec
Memory: 5.36 Mb
Peak memory: 5.67 Mb
Total SQL queries: 120