СДС ИЗКЛЮЧИ ЮРУКОВ И РАДОНОВ ОТ ПАРТИЯТА

Националният съвет изключи и четиримата депутати, които влязоха в парламентарната група на Яне Янев. До решението на СГС, начело на светлосините са двама – Мартин Димитров и Любов Панайотова
Ива Николова | 04.05.2009 17:02Националният съвет на СДС изключи от партията формалния лидер Пламен Юруков, бившия главен секретар Пламен Радонов и четиримата депутати, които напуснаха парламентарната група на светлосините, за да подкрепят формацията на Яне Янев в 41 Народно събрание. Това са Димитър Димитров, Димитър Йорданов, Марио тагарински и Иван Колчаков. „За” изключването на Юруков и Радонов бяха 60 от присъствалите 64-ма души на извънредното заседание на висшия орган, който се състои от 120 души. Четирима се въздържаха, нито един не се противопостави на предложението за отстраняването на двамата бивши първи на „Раковски” 134.
Причината за крайните мерки, предприети от новото ръководство на СДС спрямо бившите шефове на партията, бе
опитът им да регистрират ЦИКЕП политическата организация за самостоятелно участие в изборите тайно от органите на партията
и в разрез с решението на Националния съвет СДС да се яви и на двата предстоящи вота в коалиция с ДСБ и други десни партии. Покрай нелегалните действия на Юруков и Радонов, който действаше с пълномощно от формалния лидер, стана ясно, че двамата са фалшифицирали печата на партията, изтеглили са 50 000 лева от сметките на СДС, в които е влязла държавната субсидия, използвали са незаконни методи да се сдобият с дубликат на справката от Сметната палата за подадени финансови отчети за последните 3 години, необходима за ЦИКЕП, и са събрали нужните около 18 000 подписа за внасянето на регистрацията не от членове на СДС, а чрез представители на ДПС в различни региони. За всички тези действия на Юруков и Радонов новото ръководство на партията е подготвило жалби до прокуратурата, които ще внесе на 7 май.
Четиримата депутати, преминали в парламентарната група на Яне Янев, също бяха изключени от СДС,
макар новият лидер Мартин Димитров да не обяви предварително, че ще поиска и тяхното отстраняване от партията. Източници на Bulgaria News обаче обясниха, че решението Димитър Димитров, Димитър Йорданов, Марио Тагарински и Иван Колчаков също да бъдат изгонени се е наложило заради информация, че продължават да уговарят други депутати от СДС да напуснат групата си и да преминат на страната на отцепниците около Янев. Самият Янев преди време заяви, че амбицията му е да направи най-голямата опозиционна група в парламента, да приеме още депутати от СДС, за да се разпадне групата на светлосините, да ги изгони от стаята им и да се настани в нея. В момента светлосинята парламентарна група е на ръба на санитарния минимум от 10 души – в нея фигурират едва 11 народни представители. Това стана след като четиримата отцепници се присъединиха към групата на Янев, но не напуснаха партията си.
Нито един от изключените не се появи на заседанието на Националния съвет, за да защити позициите си,
въпреки че Юруков и Радонов бяха много активни по медиите след като Мартин Димитров обяви, че ще поиска отстраняването им от СДС. Никой и от присъстващите на сбирката на висшия орган седесари не е застанал в тяхна защита, научи Bulgaria News, включително и въздържалите се. „Покрай безобразията на тези двамата партията се консолидира”, обявиха участници в заседанието на Националния съвет. И посочиха за пример изказването на представителя на ръководството на столичната организация на СДС Стефан Иванов, който беше един от най-върлите противници на общото явяване на партията си в коалиция със ДСБ на двата вота. Този път обаче Иванов осъдил категорично действията на Юруков и Радонов и дори задал риторичния въпрос защо изобщо е трябвало да избират един абсолютно непознат за партията човек като Юруков за неин лидер. Стефан Иванов беше конкурент на Юруков по време на изборите за председател на партията през 2006 г., но на балотажа изгуби от вече бившия лидер.
Шестимата са изключени от СДС по два члена, третиращи злоупотребата с власт в партията, уронване на престижа й и нанасяне на вреди на политическата организация.
Преди това съпредседателят на предизборния щаб на Синята коалиция Найден Зеленогорски посочил и члена от устава на СДС, според който мандатът на действащия председател, в случая – Пламен Юруков, се прекратява с насрочването на вътрешнопартийни избори за лидер. Това стана в края на ноември и началото на декември миналата година, след като СДС прие нов устав и проведе вътрешнопартиен вот за нов председател по настояване на самия Юруков. В последния момент обаче той се отказа да участва във вътрешнопартийната надпревара за първия пост заради серия от скандали, в които бе замесено името му. СДС избра за лидер Мартин Димитров и оттогава обкръжението на Юруков под ръководството на депутата от ДПС Христо Бисеров води дела, с които се опитва да бламира вписването на новоизбрания лидер от съда. На последното заседания не Върховния касационен съд миналата седмица делото на Мартин Димитров бе върнато в Софийски градски съд, който отхвърли вписването му, с предписание да направи това, тъй като посочените мотиви за отказ на по-нисшата инстанция са несъстоятелни.
Последен по решението на Националния съвет на СДС за изключването на шестимата от кохортата „Бисеров” в партията трябва да се произнесе Контролният съвет на организацията. Това е и мястото, на което Юруков, Радонов и останалите могат да се оплачат от действията на висшия орган на партията си. Още от деня, в който Мартин Димитров обяви, че ще предложи да бъдат изгонени, двамата бивши първи твърдят, че заседанието на Националния съвет е нелегитимно.
След като бяха изключени, Радонов отново повтори тезата си.
„На практика днес нелегитимните изключват легитимните, от една страна, и от друга страна – изключват ги, защото са регистрирали партията, която представляват”,
заяви той пред медиите и нарече заседанието „опит за метеж в СДС”. И обясни, че не дава интервюта за тайната регистрация на СДС, за да не разколебаят симпанизантите на партията. Досега обаче нито един от симпатизантите и членовете й не се е изказал в подкрепа на Юруков и Радонов. За сметка на това днес в подкрепа на предложението за изключването им на заседанието на Националния съвет пристигнаха седесари с автобуси от Бургас, Плевен и Пловдивска област.
Четиримата изключени депутати не знаеха за намеренията на Националния съвет по отношение на тях и бяха изненадани. „Няма как да изключат някого, когото го няма отдавна там”, обяви Иван Колчаков пред Агенция „Фокус”, след като в течение на близо 20 години беше эобщински съветник, областен управител и кмет на Пазарджик и стана депутат от 40 Народно събрание като член на СДС. „Аз нямам никаква информация, не ги следя –
СДС за мен са история, велика, романтична и приключила”, уточни Колчаков.
Той определи днешните действия на новото ръководство на СДС като „ритуално самоубийство”. „Аз нямам вече връзки и отношения към СДС, освен като към история и част от живота ми. В момента единствено ме интересува новият десен проект на България, който се нарича България на гражданите и регионите и се представлява от партията „Ред, законност и справедливост” и съм зам.-председател на парламентарната група. Трагичната деструкция я оставяме на нереализираните политици, ние се занимаваме с конструктивни неща и с проблемите и интересите на обществото като цяло”, обясни новите си пристрастия Колчаков, макар да не е ясно как точно ще претвори всичко това в живота при положение, че социолозите отреждат между 0,5 и 2% на РЗС на двата вота.
Димитър Димитров и Димитър Йорданов също не приемат решението за изключването си от СДС, твърдейки, че заседанието на Националния съвет е нелигитимно и че Мартин Димитров не е никакъв в партията, за да го свиква и да предлага отстраняването им от нея.
Коренно противоположно е мнението на новия лидер на СДС. „Ние от СДС сме убедени, че в момента държим златния ключ към успеха. Без нас и Синята коалиция, не може да има управление. Затова са всички удари, затова са всички атаки”, заяви Мартин Димитров след заседанието на Националния съвет. „Влязохме във война. Тази война ще продължи до изборите. Тъй като битката е с много висока цена - кой ще управлява, а мафията никога не отстъпва без бой.
Мафията никога не се предава без бой. И този бой ще продължи до изборите,
но ние сме готови да водим тази битка”, категоричен е той.
Според решението на Националния съвет до регистрацията на Мартин Димитров от съда, СДС ще се представлява от него и от Любов Панайотова, която е член на старото ръководство на партията.




