ПАЗАРНА ТРЕСКА В HARRODS, ЛУКСЪТ ПОТЪВА КАТО ТИТАНИК

Накратко: ПАЗАРНА ТРЕСКА В HARRODS, ЛУКСЪТ ПОТЪВА КАТО ТИТАНИК
Снимка: Bulgaria News И тази година леопардите са на мода в градската джунгла

Shopping със Соня Колтуклиева & приятели

Лондон, Соня Колтуклиева | 04.02.2009 18:14

„Консуматорското общество ще спаси света от кризата”, каза ми в началото на годината моят норвежки приятел, журналистът Вибьорн Мадсен, убеден, че призивът: ”За бога, братя, купувайте!” ще ни отърве от финансовия Холокост.  

За англичаните това е ясно като бял ден. Преди Коледа властите свалиха ставката на ДДС с 2,5% за потребителските стоки -  от 19,5 на 17%. Намаленията бяха разтърсващи: от минимум 50 до 90%. Опашките на популярните Oxford street и Regent street започваха да набъбват в 5 часа сутринта, магазините отчетоха рекордни печалби. Такава истерия през последните години Лондон познава само от деня, в който беше пусната специалната колекция на Роберто Кавали за веригата H&M през 2007 г.. В края на януари магазините изглеждаха доста опоскани, но все още с ценни находки. В последния момент грабнах единствения оцелял чифт черни боти на Vicini в известната верига обувни магазини Russel&Bromley на Regent street, намалени от 445 на 95 лири. Това си е голям удар за любимата марка обувки на Марая Кери, Бионсе, Рияна, Дъфи, Пола Абдул, Ан Хатауей, Моли Симс, Кейт Хъдзън и най-новите момичета на Бонд Сатауки Мичъл и Наталия Водянова.

Азис ще се поболее като види леопардовите обувки на Kurt Geiger ( намалени от 255 на 49 лири), а грандесите от жълтите павета ще си понемеят по велурените обувки на Miu Miu (от 350 на 175 лири), достойни за видно място в някоя от fashion експозициите на Victoria & Albert Museum.  Май и аз ще си ги държа у дома като в музей, при тази садистична мръсотия в София.

През януари култовият Harrods, върху който египетският мултимилионер Мохамед ал Файед остави своя ориенталски отпечатък, съвсем беше заприличал на арабски сук. Върху прости метални щендери бяха нахвърляни обувки на Balenciaga, Lanvin, Salvatore Ferragamo, Carvela…и продавачките ни най-малко не се държаха така хладно дистанцирано, както обикновено, барикадирани зад лъскавите щандове на Jimmy Choo, Christian Lacroix, Dior и останалите грандове на висшата мода.

Не, не, не е истина, казах си, когато с почуда открих, че вместо обичайните Fitting rooms в единия край на етажа за дамска мода е заградена със сиви платна обща съблекалня, където

жените се напъхват надве-натри, изпотъпкват и подмятат разкошни рокли

на Galliano, Cavalli, Missoni, Vivienne Westwood, Emilio Pucci, Versace, Dolce&Gabbana, Rock&Republic… Ееее, това е прекалено! Дочула българската ни реч, здраво тунингована блондинка заразпитва на родния ни език къде другаде в Лондон може да си напазарува маркови дрехи. „На New Bond street, Sloan street, Conduit street  …” Тя беше долетяла от Лос Анджелис, покъртена от намаленията на световните дизайнери, чийто имена в Америка звучат още по-достолепно и недостижимо, отколкото в Европа. „Хубава работа – казвам й, - аз не съм виждала по-добри цени на първа линия от бутиците в Wynn, Bellagio, Venetian в Лас Вегас ?! Защо си дошла чак дотук?”. Преплетените като платна на японска магистрала опашки пред лондонските магазини, показани по всички световни телевизии, явно са пощурили света! Зрителите не са чули, че Великобритания навлезе в най-тежката рецесия от Втората световна война, стотици хиляди останаха без работа, всички замразиха заплатите, смъртен страх скова City-то…И все пак, животът продължава.

Аз съм пристрастена към японската козметична марка Shiseido. Зарибиха ме през 2002 г. в Токио и оттогава, с кратки забежки към La Prairie и Swiss Perfection, не й изневерявам. Стана ми драго да разбера, че вече у нас има официален вносител на Shiseido. През декември мъжът ми каза:”Хайде, иди си избери каквото поискаш, това ще ти е подаръка за Коледа”. Супер! В Beauty zone на Sofia City Centre, завряно в един ъгъл, помръкнало прашасва моето любимо Shiseido. Питам симпатична млада продавачка дали са получили някакви нови продукти. Нещо, милата, ъ-ъ-ъ изрича в скоропоговорка, но затова пък енергично и възторжено ме отвежда на щанда на непознатата за мен марка Clarins, разпалено ми обяснява качествата й, бързо ми връчва тестери… Мигом се сещам, че така постъпиха и в късната есен, когато търсехме с дъщеря ми добър хидратиращ крем. Звъня на моя позната, директор в голяма фирма-вносител на козметика у нас и я питам:”Нещо не разбирам, защо не искат да ми продадат по-скъпата козметика, след като им обясних, че съм дошла да си купя цяла серия?! „Защото са директни вносители на Clarins и им е по-изгодно, затова”. Аз пък не го намирам за много коректно към потребителите. 

Толкова по-добре, че не си купих Shiseido от България.

Във Виена цените на серията Benefience – за шията и лифтинг серум – са по 63 евро, в Harrods най-продаваният хидратиращ крем е 72 лири, очният – 42 лири ( 1GBP=2,10 лева). Идете да видите цените в Sofia City Centre! Само за сравнение – средната работна заплата в Австрия е 2000 евро, в Англия емигрантките-болногледачки взимат по 1 000 лири.

Вечната битка между Burberry и Jaeger за надмощие на английския пазар смъкна цените на дрехите до толкова ниски нива, та акционерите дори не могат да се удавят от яд. Историята не помни оферти „ Sale up to 70%”. Дискретният чар на Sloan street едва ли ще бъде смутен дори от световния Потоп. По витрините няма цени, няма и намаления. Единствено плейбоят без граници Флавио Бриаторе е лепнал „50% off” на съвсем скоро открития Billionaire – неговата запазена марка за лукс и престиж. Италианец, какво да го правиш!

Далеч от помръкналото предизвикателно високомерие на британските и световни грандове е законодателят на младежката мода Top shop. MP3-поколението се поддава на протяжната носталгия към лудешкото време на Woodstock. Екстеншъните са на разпродажба и вървят по стотина лева, хит са мънистата и хипи-превръзките през челото, разкроените рокли на ярки цветя, обувките с платформи, цветните пластмасови очила.
От ноември в Westfield, най-големият английски shopping centre, като в хола на гигантска къща са събрани 265 магазина, представени са 40 от най-желаните модни марки, в обширния food hall са разположени ресторанти с френска, гръцка, ливанска и каква ли още не храна. Там е претъпкано, пълно е в Zara, Mango, H&M, Sport Depot, полицаи въвеждат ред в магазина на австралийската фирма UGG, превърнал се в модна истерия с валенките от овча кожа, стоплили най-напред крачетата на синовете на семейство Бекъм, тълпи се носят навсякъде … ноооо няма никой в бутиците на Tiffany &Co, Mulberry, De Beers, Mont Blanc, Ted Baker… Световната финансова криза

детронира прахосничеството и снобската разточителност

и възвърна скромността сред добродетелите „висша категория”. Като всяка мода, и тази ще дойде в България със закъснение.
Неотдавна в Лондон се появиха няколко магазина от веригата Food Whole, зачената отвъд Атлантика с порива за реабилитиране на незамърсени продукти. След САЩ, и Великобритания беше завладяна от манията organic food – май по-отдавна у нас вече говорехме за екологично чисти храни… Но кой може да се мери с американците по способността да превръщат познати неща в brand и да стават първооткриватели?! През 2000 г. много се чудех на приятелите ми в Ню Йорк, че бият няколко часа път до пазара с органични храни, произвеждани от фермерите на amish community в Охайо. Вече дори в супермаркетите на Tesco, Sainsburys, Waitrose има щандове за organic food, които са до 30% по-скъпи от нормалните домати, яйца, шоколади, вина и т.н.. Кога ли пък тази мода ще преплува през Дунава?! И като започнат да ни взимат по-скъпо, кой ли ще ни гарантира чистотата на храните…

… Едно време Мадона казваше, че Лондон е любимият й град за пазаруване. Тя оттам дори си напазарува съпруг за малко. За първи път обаче Лондон беше най-евтиното място за пазаруване в Европа. Кризата си има и някои добри страни, нали?!

И още нещо за разпродажбите.
Откритие на Николай Василев:”Преди година Royal bank of Scotland плати 100 милиарда долара за ABN Amro. За тази сума сега можете да купите: Citibank - 22,5 милиарда, Morgan Stanley – 10,5 милиарда, Goldman Sachs - 21 милиарда, Merrill Lynch - 12,3 милиарда, Deutsche bank –13 милиарда, Barclays - 12,7 милиарда долара."

Прочети още...

МЕГАН И ХАРИ НАПУСКАТ КАНАДА, ЗА ДА ИЗБЕГНАТ ДВОЙНИ ДАНЪЦИ КАК КРИСТИАНО РОНАЛДО СЕ ПОЯВЯВА НА БЕЛИЯ СВЯТ НА ОСТРОВ МАДЕЙРА И КОЛКО СТРУВА ИМЕТО МУ ДНЕС? АЗАДИН АЛАЯ: “АЗ САМО ШИЯ ДРЕХИТЕ, ЖЕНИТЕ ГИ ПРЕВРЪЩАТ В МОДА!” СИНЪТ НА ЦОЛО ВУТОВ ПОТРОШИ ШАМПАНСКО ЗА 40 000 ДОЛАРА ПОД ЗВУЦИТЕ НА "ШУШАНА" ВЪВ ФРЕНСКИТЕ АЛПИ СЪПРУГАТА НА ПРЕЗИДЕНТА РАДЕВ НАРУГА ТЕЗИ, КОИТО Я КРИТИКУВАТ, НАРЕЧЕ ГИ НЕВЕЖИ, ОБИДИ БСП, НАПРАВИ ПРАВОПИСНИ ГРЕШКИ И ОТНОВО НАКЪРНИ РЕСПЕКТА КЪМ ПРЕЗИДЕНТА БУРЯ ВЪВ ФЕЙСБУК: НАРИЧАТ ИЛИЯНА ЙОТОВА И ДЕСИСЛАВА РАДЕВА "КОМПАНЬОНКИ" ОТ КАУБОЙСКИ БАР В ДИВИЯ ЗАПАД, ЗАРАДИ ТОАЛЕТИТЕ ИМ НА ПРИЕМА ПО СЛУЧАЙ НАЦИОНАЛНИЯ ПРАЗНИК БЪЛГАРСКАТА ОПЕРНА ЗВЕЗДА СОНЯ ЙОНЧЕВА НОСИ ЛУКСОЗЕН ЧАСОВНИК С ПЕРЛИ ЗА 35 000 ДОЛАРА

Денят в снимки

Роден е Дъстин Хофман, един от най-изтъкнатите актьори на американското кино от края на XX век Още снимки »
Времето от Termo.bg
Time: 0.197 sec
Memory: 5.34 Mb
Peak memory: 5.65 Mb
Total SQL queries: 123
Total SQL time: 0.170 sec
Slowest SQL query time: 0.154 sec
Slowest SQL query:
SELECT 
									a.ID,
									a.publish as date,
									am.enabled,