30 ЧАСА С АВТОБУС ПРЕЗ ЕВРОПА: ЕДНО КОШМАРНО ПЪТУВАНЕ

Накратко: 30 ЧАСА С АВТОБУС ПРЕЗ ЕВРОПА: ЕДНО КОШМАРНО ПЪТУВАНЕ
Снимка: rechtsanwalt-louis.de Германската пътна полиция спирала наред всички автобуси, возещи закъсалите пасажери на авиокомпаниите до Западна Европа.

Затворените европейски летища принудиха авиокомпаниите да потърсят алтернативен транспорт за пасажерите си. „Най-лошите пътища в Европа са българските, а немската пътна полиция се държи безобразно с балканските превозвачи!”, разказват потърпевши

Весислава Танчева | 21.04.2010 19:01
„Пътувахме повече от 30 часа от София до Брюксел. Освен, че сме напълно изтощени, може да се каже, че сме и доста помъдрели!”, признава специално за Bulgaria News Руди Ван Леувен – инженер по поддръжката на вятърни турбини и електроцентрали, оказал се заедно с неколцина свои колеги насред транспортния ад, предизвикан от изригването на исландския вулкан Ейяфаяйокутл („Висок връх в ледника”).
В средата на миналата седмица София е домакин на 6-тия международен конгрес по въпросите на енергийната ефективност и енергията от възобновяеми източници. Поради уникалните природни дадености на България, световните лидери в производството на съоръжения за водни, соларни и вятърни електроцентрали редовно си дават среща в нашата столица и с основание вярват, че зелената енергия има добро бъдеще тук. За конгреса и съпътстващата го изложба пристигат около 200 гости от Германия, Белгия, Холандия, Испания и Великобритания. Има и участници от Русия, Турция и Китай, както и представители на българските фирми от бранша. Събитието трае три дни и повечето чуждестранни гости планират да летят обратно към дома в петък.

Исландските вулкани обаче имат други намерения. Или поне един от тях

– клокочещия от 20 март насам Ейяфая изригва в сряда през нощта и до петък сутринта покрива половин Европа с облак вулканична пепел, смъртоносно опасна за всяка машина или твар в небето. Птиците – живи и механични - предпазливо си остават на земята, а покрай тях и милиони пътници по европейските летища.
„В петък сутринта дисциплинирано отидохме на летището и много учтиво тъмнокосо момиче ни чекира багажа, а после с меден глас каза, че авиокомпанията ще ни превози до Виена, но оттам нататък – да се оправяме сами!”, разказва инженер Ван Леувен. „Същия следобед трябваше да правим техническа профилактика на ветропарк, разположен в Северно море, а това не е работа за сам човек. Колегите ме чакаха, трябваше да летя, но прецених, че щом летище Брюксел е затворено, няма шанс да стигна същия ден. Взех си багажа обратно и резервирах място в ранен полет в събота сутринта”.

Но в петък следобед и летище Виена е затворено без каквато и да е идея докога.

До края на деня вече е ясно, че кризата няма да отмине скоро, но за всеки случай Руди и колегите му презаверяват билетите си за неделя сутрин. Големите авиокомпании се оглеждат за алтернативен транспорт, с който да превозят изнервените си пътници. Част от пасажерите спят по летищата, по-платежоспособните се връщат по хотелите и образуват „групички по интереси” в залите за закуска.
В малкия софийски бизнес хотел „Арте” инженер Ван Леувен попада на себеподобни – датски инженер, работещ за американска фирма, който бърза за конгрес в Лондон, ирландец на служба в Международната агенция за атомна енергия на път от Козлодуй за Париж и двама британски архитекти, бързащи за Манчестър. Групата обменя информация, получена от различни новинарски канали и авиокомпании, един предлага да вземат влак за Мюнхен, друг предпочита автобус за Виена и т.н.

В неделя сутрин и летище София е затворено за полети.

Макар да няма хаос и бедстващи по чакалните хора, усеща се отчаянието и примирението на недоспалите и брадясали пътници. Авиокомпания Луфханза, част от която е и Аустрия Еърлайнс, съобщава, че ще осигури автобусен превоз за пасажерите си до няколко големи транспортни центрове в Австрия и Германия: Виена, Мюнхен и, евентуално -  Франкфурт. На деска на компанията предлагат алтернатива на Ван Леувен – да му заверят билета за вторник сутрин или да го включат в списъка на чакащите автобус до Виена. Автобус обаче ще има, „ако шефовете в Германия се събудят, защото е неделя и хората не са си по бюрата”, коментират служителите на софийското летище...
В крайна сметка мениджърите на Луфтханза се оказват където трябва и в късния неделен следобед от летище София потеглят не един, а два автобуса – за Виена и за Франкфурт. „Тръгнах за Франкфурт, помислих, че въпреки навалицата по гарите оттам лесно мога да стигна с влак до Дюселдорф, а там баща ми ще ме вземе с кола и така ще се прибера в Брюксел”, решава инженерът. И тръгва...

„Не бих искала това пътуване да се повтори, никога!”,

казва за Bulgaria News Росица Тонева, пасажер на Аустриа Еърлайнс, оказала се на една седалка в автобуса до белгийския инженер. Росица живее от 20 години в Хамбург, работи в местна телекомуникационна компания. „Знаехме, че пътищата на България са зле, но не сме предполагали колко точно зле. До границата със Сърбия пътувахме повече от 2 часа, а разстоянието е към петдесетина километра. Не бях минавала сухопътна граница на  Евросъюза от години, буквално бях забравила какво е това да ти ровят багажа, да ти приберат паспорта и т.н.”, разказва тя.
„Унгарските гранични власти бяха много груби, без каквато и да е основателна причина”, разказва Ван Леувен. „Всички слязохме с багажа, преровиха автобуса... Помислих, че само с нас, - защото сме извънреден превоз, - се държат така мнително. Но после видях, че правят същото с всички автобуси на пункта – сръбски, македонски, български... Но поне пътищата в Унгария са равни като билярдни маси, наваксахме закъснението бързо. Кога сме минали през Австрия дори не разбрахме, спряхме чак малко след Пасау, откъм германската страна на границата. Честно казано, помислих, че трудното е зад нас, германските пътища са чудесни и очаквах бързо да стигнем Франкфурт.

И през ум не би ми минало, че точно в Германия ще берем най-много ядове”,

ядосва се инженерът.
„Видяхме много автобуси – всичките с регистрации от балкански страни, - спрени в резервното платно на магистралата. Мислех, че са извършили нарушения - немските полицаи са много строги. А нашият шофьор беше толкова стриктен, толкова предпазлив, че поне ние, не-българите бяхме напълно спокойни.”
Близо до Регенсбург пътни полицаи спират и техния автобус за проверка. Не търсят нищо друго, освен документ за платена такса за превоз на чужденци. Когато се оказва, че шофьорът няма такъв документ у себе си, нареждат да ги следва заедно с машината до полицейския участък. Не помага обяснението, че са тръгнали в неделя вечер от България и че собствениците на фирмата, познавайки прекрасно германските закони, са платили таксата веднага, щом българските банки са отворили в понеделник сутрин.
Един от пътниците в автобуса се оказва висш офицер от германската криминална полиция. Ядосан от непредвиденото забавяне, той решава да се намеси. Изтъква факта, че всички пасажери са жертва на извънредни обстоятелства, че това не е редовна автобусна линия, а нает от германска фирма (Луфтханза) автобус, който извършва извънреден превоз. Отговарят му да не се бърка в тяхната работа, да си гледа криминалните дела и да остави безопасността на транспорта на тях.

„Тогава контролирайте безопасността!”, не се сдържа ядосаният германец,

„Проверете тахометъра, задължителното спиране, задължителната скорост, изправността на машината! Проверете важните неща, а не дали имаме документ за някакви 185 евро, за който и без друго знаете, че няма как да носим с нас!”
Въпреки възраженията на пътниците, полицаите ескортират автобуса до участъка. Междувременно шофьорът се свързва с централата на фирмата в София и от там пращат по факс важния документ за платената такса.
Цялото приключение коства около час. Пътниците са вече страшно изнервени, изморени от почти цяло денонощие път. „Бях толкова вбесен, че съм запомнил и номера на полицейската кола – REG 22 86, и часа , записан в протокола за спирането – 15:45. Вече знаех, че съм изпуснал влака, който трябваше да хвана във Франкфурт, надявах се да стигна навреме за следващия”, разказва Руди Ван Леувен.
50 километра по-нататък автобуса спира на паркинг край бензиностанция. Пътниците слизат за кафе, но шофьорът не. „Попитах го защо не слезе, изглеждаше ми много изморен. Каза, че

бил сигурен, че полицаите пак ще дойдат и не искал да оставя автобуса без надзор.

Видя ми се много странно, защо пак да ни проверяват!? Но го оставихме вътре, а ние влязохме в магазина на бензиностанцията”, разказва Росица Тонева.
Когато компанията се връща, с изненада виждат друга полицейска кола, спряла пред автобуса. И следва отново същата процедура!
Този път пътниците почти организират бунт и отказват да посещават още един полицейски участък. „С нас имаше университетски преподавател от Сиатъл. От самото начало изглеждаше много стреснат, изплашен. Каза ми, че очаквал Европа да е нещо като Съединените щати – отделни държави, но не усещаш кога пресичаш границите им. Беше много притеснен защо германската полиция специално си търси лесни жертви, като спират само автобусите от балкански държави. Държат се като гестаповци, каза ми той”, разказва белгийският инженер.
„Не очакваха в автобуса да има толкова много чужденци. Изобщо не мислеха, че разбирам какво говорят помежду си и

съвсем ясно чух, как се чудеха дали да си искат пари или да ни водят в участъка.

Не ми издържаха нервите и на чист немски им казах, че са срам за германския народ и, че лично ще раздухам историята в де що медии мога от Белгия до България”, гневи се Руди. „Може да не ви се вярва, но това сякаш имаше повече ефект от намесата на нашия спътник, полицейския шеф. С неохота ни казаха да се омитаме, а  ние с облекчение го направихме”, завърша историята си той.
„Пътувах до дома си в Хамбург близо 36 часа. Заспах на гарата във Франкфурт, изпуснах влак, гоних друг...”, казва Росица. „От години знам, че немските ченгета не са онези неподкупни пазители на реда, за каквито обикновено ги смятаме. Беше ми трудно да накарам германските и белгийските ми спътници да повярват, че не за първи път съм в такава ситуация, струваше им се абсурдно. Но това е истината, няма какво само себе си да виним, че сме продажни на дребно – корупцията бързо пуска корени, когато има условия за това”, завършва тя.

Прочети още...

В ДЕНЯ НА МИНЬОРА РАБОТНИЦИТЕ ОТ БРАНША И СИНДИКАТИТЕ ПРЕДУПРЕДИХА,ЧЕ СТАЧНАТА ГОТОВНОСТ ОСТАВА ЕВРОПЕЙСКИЯТ СЪЮЗ СПРЯ ПАРИТЕ НА УНГАРИЯ,ВРЕМЕННО СА ЗАМРАЗЕНИ 13 ОТ 15-ТЕ ПРОГРАМИ НЕБРЕЖНОСТ Е НАЙ-ВЕРОЯТНАТА ПРИЧИНА ЗА АДСКИЯ ВЗРИВ КРАЙ ВАРНА,КОЙТО РАНИ 12 ДУШИ ПРОДАВАЧКА В ШВЕЙЦАРСКИ БУТИК:"НЕ МОЖЕТЕ ДА СИ ПОЗВОЛИТЕ ТАЗИ ЧАНТА,ЗАЩОТО СТРУВА 38 000 ДОЛАРА!"... КЪМ ОПРА УНФРИ,КОЯТО ПРИТЕЖАВА 2,8 МИЛИАРДА ДОЛАРА АКЦИЯ 5 ЗВЕЗДИ: СПАС РУСЕВ ХВЪРЛИ ОКО И НА "КЕМПИНСКИ", СЛЕД КАТО СТАНА СОБСТВЕНИК НА СОФИЙСКИТЕ "РАДИСЪН БЛУ" И "ХИЛТЪН" ПРЕЗИДЕНТЪТ ОТГОВОРИ НА РЕКЕТА НА БСП: 4% ОТ 1 МИЛИАРД СА ЗА СОЦИАЛНИ ПЛАЩАНИЯ,ДРУГИТЕ 96% ЗА КАКВО СА?! МУЛТИМИЛИОНЕРЪТ ОГНЯН ДОНЕВ ОТНОВО БЕШЕ ПРИВИКАН В СЛЕДСТВИЕТО, В ПЛАТЕНО СЪОБЩЕНИЕ ДО МЕДИИТЕ ТОЙ СЕ ИЗРЕПЧИ, ЧЕ МОЖЕ ДА СЕ ЯВИ ПРЕД ВСЕКИ СЪД ДВЕТЕ ЛИЦА НА СЕРГЕЙ СТАНИШЕВ: ЕДНОТО ЗА ЕВРОПА, ДРУГОТО ЗА БЪЛГАРИЯ, СЪСТРАДАТЕЛНОТО - ЗА ПЕС, ОЗЛОБЕНОТО - ЗА ГЕРБ БАРАК ОБАМА: БЪЛГАРИЯ Е ВСЕОТДАЕН ПАРТНЬОР НА САЩ В БОРБАТА С ПРЕСТЪПНОСТТА И ТЕРОРИЗМА

Коментари и мнения

Автор: ivon От дата: 2010-04-22 13:02 a ina4e samo balgarite sme bili korumpirani,to4no kato gestapovci se darjat s nas tia germanci...da ne gi blagoslaviam 4e shte mi sprat komentara...
Автор: Милена Каймакамова От дата: 2010-04-22 14:44 Нещо подобно ми се случи преди година, пак в Германия.Zoll полицаите са истински хиени, търсят си само повод да стреснат шофьора, да го принудят да има даде пари... Естествено най-лесно това става с българи, румънци, македонци. Нашите шофьори сами си знаят, че с някое евро могат да си спестят главоболията и дават. Учудена съм, че този шофьор не го е направил, не е имал "бонус бюджет" сигурно. :)
Автор: Vilislav Dobrev Regensburg От дата: 2010-07-25 23:33 Tova sa palni gluposti za kprupciq v Germaniq,molqvi zavivaite se kato spite i satvarqite prozorcite da ne nastivate dokato sanuvate,che nqkoi ot zool vi iska rushvet
Автор: Vilislav Dobrev Regensburg От дата: 2010-08-21 22:12 nqma li koi da gi mahne tezi komentari i da ne sramqt nemskiq policai, tova sa si napalno izmislici Bai Ganio
Автор: Alejandro От дата: 2012-05-27 17:13 Thanks for sharing. What a plaesrue to read!
Автор: enqkprcpd От дата: 2012-05-28 03:06 jqSNKL <a href="http://wkbkqrpcsyax.com/">wkbkqrpcsyax</a>
Автор: fvpmnpzkyl От дата: 2012-05-29 08:51 g4IzaL , [url=http://rcefbwizhrmj.com/]rcefbwizhrmj[/url], [link=http://putrhxfcpumn.com/]putrhxfcpumn[/link], http://eklvygxztkhr.com/
Автор: ewmmtiq От дата: 2012-05-30 12:44 Jq1sXq <a href="http://wevzdsoupohw.com/">wevzdsoupohw</a>
Автор: kqmapmk От дата: 2012-05-30 16:26 hZxUtY , [url=http://iwxxmrvgkwks.com/]iwxxmrvgkwks[/url], [link=http://cibounzwwknu.com/]cibounzwwknu[/link], http://qskngzapkntj.com/
Автор: vilislav dobrev От дата: 2012-08-05 22:31 ba viq ste izperkali ot chekii

Напиши коментар

* Вашето име:
* Коментар по темата:
* Моля въведете кода от картинката:

* Задължителни полета

В ДЕНЯ НА МИНЬОРА РАБОТНИЦИТЕ ОТ БРАНША И СИНДИКАТИТЕ ПРЕДУПРЕДИХА,ЧЕ СТАЧНАТА ГОТОВНОСТ ОСТАВА

18.08.2013 17:30 В деня на миньора синдикалните организации в сектора предупредиха, че стачната...

ЕВРОПЕЙСКИЯТ СЪЮЗ СПРЯ ПАРИТЕ НА УНГАРИЯ,ВРЕМЕННО СА ЗАМРАЗЕНИ 13 ОТ 15-ТЕ ПРОГРАМИ

15.08.2013 18:02 Финансирането от ЕС за Унгария е временно замразено, заради пропуски в системата за...

Денят в снимки

Днес отбелязваме Хелоуин или деня на Вси Светии. Още снимки »
Времето от Termo.bg
Time: 0.254 sec
Memory: 1.82 Mb
Peak memory: 2.05 Mb
Total SQL queries: 152
Total SQL time: 0.218 sec
Slowest SQL query time: 0.131 sec
Slowest SQL query:
SELECT 
									a.ID,