БРАВО, МАДАМ В!* ЗА МОРАЛ - ДА НЕ ГОВОРИМ

Накратко: БРАВО, МАДАМ В!* ЗА МОРАЛ - ДА НЕ ГОВОРИМ
Снимка: bolgari.net "Започваш от „политици по пантофи”, минаваш пред интимното проектиране на Аз-а в кухнята и спалнята на различни величия...”, пише Ахмед Доган.

Ахмед Доган отговаря на коментар във в."Труд" на Валерия Велева, която писа:"Парите повличат Доган и ДПС" по повод хонорара от 1,5 милиона лева за "Цанков камък"

Bulgaria News | 25.03.2010 22:08
"Съзнателно не общувам с теб от последните парламентарни избори (юни 2009 г). Винаги съм знаел, че не си „моралният стожер” на обществото, за каквато се представяш.
Доколкото знам, само преди месец беше подновила офертата си да ни бъдеш таен P.R. Колегите ми бяха наясно, че и понятие си нямаш от P.R. стратегии, а с този акт искаш само респектиращо възнаграждение за „добрия тон”, който ще имаш в писанията си за нас. Знам, че не си изключение в това отношение. Но не мога да проумея, кой ти внуши, че можеш да бъдеш моралния рупор на обществото?
А само преди няколко дена,

когато започна да провокираш поредната си манипулационна атака срещу ДПС, за един ден ме потърси шест пъти по телефона,

и когато не ти отговорих, ми пусна sms, че „можеш да омекотиш и най- тежките удари, които получавам”. Браво, Мадам В. Много е яко, нали? В случая деликатният въпрос е: от колко места ти плащат за подобни „поръчки”? Или, може би, самосиндикално задаваш неприятната ситуация и притискаш само жертвата? Разбира се, срещу цената за „омекотяване на удара”. Не знаеш, че това е подсъдно, нали? А за морал, да не говорим...
Когато вчера прочетох сакралните ти заклинания по мой адрес, ми стана забавно, естествено, и интересно. Ако съм в подходящо разположение на духа, бих могъл да ти направя шокиращ психоаналитичен портрет само въз основа на този текст. И той няма да има нищо общо с твоите миш-маш излияния, които са безпринципна смесица от разнородни понятия, които само внушават непоносимост, ненавист, омраза и дори агресивност. А знаеш ли, че и това също е подсъдно. За морал – да не говорим...
В този текст

цялата ти същност е концентрирана в началото на въвеждащото ти изречение: „ този път няма...”

Защо, Мадам В, този път няма? Защото не ти плащаме, нали?
От къде идваш и накъде си се запътила, Мадам В? Кой те е упълномощил да се правиш на морален съдник на (и в) обществото? Един съвет. Когато бълваш подобни деструктивни внушения, го прави пред нарочно поставено за целта огледало. Така сама ще прецениш границите на моралния императив във вътрешния си свят, както и съответствието му на външните обстоятелства.
Между другото, имаш интересна история от гледна точка на категорическия императив (постъпвай с другия така, както с тебе би искала да постъпят). Например, започваш от „политици по пантофи”, минаваш пред интимното проектиране на Аз-а в кухнята и спалнята на различни величия (преобразувани в такива маркери – символи, като „гащички”, „луксозни апартаменти”, „милиони в зелено...”, „боянски сараи...”, „властта, която разпределя порциите...”, „1.5 млн лв от Цанков камък...”, до превъплащаване в ролята на Касандра, която определя, кой какво трябва да прави и кога да си ходи от историята...
Всеки от собствената ти гилдия може да потвърди, че тези пуснати в обръщение семантично натоварени „символи”, са върховни моменти в твоето развитие.
Нещо повече. Тези „символни ядра” се превърнаха в

организиращи принципи и „скрити параметри” на измъчената ти аналитичност и на престорената ти морална позиция.

И технологията на правене на собствената ти история е една и съща. Това е методът на подмяната: подменяш предметната реалност (обективният факт) с виртуална реалност (предложения) и върху „новата” основа на предполагаемата виртуалност съграждаш или създаваш всякакъв тип „новини”, които в общественото съзнание изглеждат правдоподобни, но по принцип са подвеждащи, невярни или манипулационни.
Например, ти много добре знаеш, че четирите идейни проекта (като предпроектни проучвания) нямат нищо общо с „Цанков камък”. Дори, тези предпроектни проучвания не са започнали да се реализират; те не са обективен факт. Те са направени като стратегия за развитие на една частна фирма в контекста на европейските реалности.
Но понеже усещаш, че проблемът с „Цанков камък” влиза в полезрението на обществото, като част от дневния му ред, съзнателно свързваш предпроектните проучвания за други обекти с един обективен факт – „Цанков камък”.
Именно тук е подмяната, Мадам В, и върху тази виртуална реалност с внушени правдоподобни асоциации (свързването на един обект с друг, които нямат нищо общо), започваш да изграждаш политически, икономически, правни и морални тези.
Що се отнася до Хидровъзел „Цанков Камък”, вярно е само едно. Много хора знаят, че бях идеолог на този проект до намирането на финансова схема за неговото стартиране. По финансинг проектът спечели първо място в ЕС по „виртуално финансиране”, чрез медота да въглеродните емисии (Протокола от Киото). След това компетентните субекти бяха други.
Така е, Мадам В...
Явно е, че от време на време изпитваш чувство на вина. Ти си знаеш. Но сигурно не съзнаваш, че комплексът за виновност продуцира агресивност.
Да. От гледна точка на цялостния ти статус, това е нормално. Дерзай! Знам, че имаш слабост към властимащите. Но запомни: накрая всеки трябва да си плати сметката.

Ще се помоля за теб.

Господ да ти е на помощ!

А. Доган "

Текстът на писмото-отговор до Валерия Велева е публикувано като платено съобщение в агенция "Фокус".  Поради големия интерес  Bulgaria News го публикува без заплащане, в оригинален вид, без съкращения, без редакторска намеса. Редакцията не носи отговорност за твърденията в него.

Ето какво предизвика гневът на Ахмед Доган.

Валерия Велева, в."Труд"

Парите повличат Доган и ДПС

Аз съм милионер в зелено. Юни 1995 г. Ахмед Доган пред журналисти в Шумен. Никой не пита откъде са милионите на действащ политик. Никоя институция не се сезира за конфликт на интереси.

”Всяка партия си има обръчи от фирми. Ако си мислите, че моите възможности са по-малки от на един банкер, значи нямате реална представа за възможностите на един политик.” 23 юни 2005. Шоуто на Слави. Скандалът е огромен. Обществото е шокирано от провокацията на Доган. Реакция от органите, оторизирани да се борят с корупцията няма.

”Аз съм инструментът във властта, който разпределя порциите на ФИНАНСИТЕ в държавата.” 18 юни 2009. На предизборен митинг в с. Кочан Взрив в държавата. Драматично разместване на политическите пластове. ДПС изпада в изолация. Разследване за изясняване думите на Доган няма.

”Това е моят живот. Аз веднъж съм се родил, искам да живея живота си, както аз го разбирам. Ако хората не ме разбират, това е техен проблем. Потресен съм от неистовата омраза към мен...” 29 октомври 2008 г. Интервю пред ”Труд” след смъртта на Емин. Оттогава Доган отказва да разговаря с медии.

1,5 млн. лева комисиона е взел лидерът на ДПС Ахмед Доган като консултант на хидровъзела ”Цанков камък”. 21 март 2010. В. ”Труд” цитира договор, по силата на който Доган в периода, когато е мандатоносител, получава милиони от частно дружество като ”мениджър” на проект, който е държавна политика.

Този път скандалът за милионите на Доган няма да отзвучи така бързо. Дори и да отмине без санкция на съответните органи, както обикновено става в българската политика, ефектът от него ще е поредният морален шамар върху лидера на ДПС и върху неговата партия. Сигурно ще се докаже, че той е взел парите законно, сигурно на обществото ще стане известно, че Доган отдавна се е посветил на тайните на енергетиката, на хидрологията, на възобновяемите източници, че е станал научен вундеркинд и че за знанията си и неоценимия си експертен опит заслужено е бил възнаграден.

Но политиката, освен че (по собствените му думи, 3 януари 2007) е ”сериозна, сложна и мръсна материя”, е и морал. Или поне така ни се иска да бъде. И когато върху един политик или една партия, заради собствените им действия, трайно вече е сложен етикетът на ”лапачите във властта”, такъв скандал просто я дозагробва. Защото не може, когато си мандатоносител, да прокарваш държавна политика чрез избрани фирми, които после да ти се отплащат с тлъсти комисиони. Дори и юридически да си се подковал, дори да се изкараш съвременния Ломоносов, това просто не върви.

И понеже топскандалите в ДПС напоследък все около Доган се завихрят, мнозина в партията започват тревожно да се питат: ”Докога с Доган?; Можем ли без него”?; ”А с него накъде?”. Никой обаче не смее да изрече на глас подобно ”светотатство”.

В същото време не са малко онези, които разбират, че колкото и да се стараят да правят нова политика и нова визия (каквато бе заръката на последната конференция), да гледат напред и да загърбят миналото, да се промоцират като ”европейски политици”, сянката на Доган започва да ги задушава. И ако след смъртта на Ахмед Емин, партията се бе обединила около лидера си, защото нито той, нито те бяха виновни за обществената истерия тогава, днес въпросът за лидерството в ДПС си пробива път. Тихичко. Тайничко. Въпросът е дали Доган осъзнава това. Дали осмисля, че и за него най-после е дошло ”време разделно”. Да се отдаде на любимата си наука, откъдето дойде, да отприщи страстта си към бизнеса и да освободи мястото си в политиката за онези, които я разбират по европейски и следват общоприетите й правила. По-добре да се оттегли сега, дори и да не е напълно убеден (и той, и мнозина около него), че партията му може да се справи сама, отколкото да остане на върха й и да продължи да я прави мишена.

Може да е странно, но Доган и Станишев днес удивително си приличат. И двамата прочистиха партийните етажи под себе си. И двамата се надяваха така да спасят имиджа на партиите си. Оказа се заблуда. Защото останаха те. Символите на статуквото, на корупцията, на злоупотребата с власт. Трудно е да го приемат. Но колкото повече стоят на върха, толкова по-надолу ще се сриват партиите им.

Има някаква последователност в скандалите, които се завихрят около Доган, родени от греховното смесване на бизнес и власт. Когато за първи път, в зората на прехода още (1995), Доган изтърси репликата, че е милионер в зелено, той не беше милионер. Все още бе романтикът в политиката. Но много искаше да стане и милионер. Вече бе поникнало онова зрънце на неистовата страст за правене на пари като доказателство за собствено величие. За влагането на тези пари в стандарт на живот, който не е имал в годините назад, и който да го отличава от другите днес. За да се пребори и с произхода си дори. И в това няма нищо лошо. Ако Доган се бе отдал само на този свой нагон. Ако не се опитваше да продуцира и налага онази скрита и отблъскваща икономическа обвързаност между политика и бизнес. Доразви и концепцията си за обръча от фирми, който нямал нищо общо с корупцията. ”Ако от една каца или бъчва махнеш само един обръч, тя протича и започва да се руши във времето. Следователно обръчът създава стабилност и сигурност на всяка система.”Каза го през април 2006-а. На конференция на ДПС. След форума депутатите му се втурнаха да дават положителни примери за обръчи от фирми. Камен Костадинов посочи, че заводът на турската фирма ”Шишеджам” в Тръговище и хидровъзел ”Цанков камък”, който се строи от австрийска фирма, са част от този обръч, тъй като за тези инвестиции се застъпил ЛИЧНО ЛИДЕРЪТ НА ДВИЖЕНИЕТО. Бинго!

Днес разбираме цената на това ”усилие” на ”хидролога Доган”. Милион и половина! (Във време, когато едно от истинските ни светила в хидрологията с наниз от звания, с международен престиж има месечен доход около 700 лева.) Тогава под натиска на медиите БСП, НДСВ и президентът Първанов се разграничиха от думите на Доган. Но толкоз. Бурята отмина. Никой не е допускал, че четири години по-късно Доган ще падне в собствения си обръчов капан. Че думите му в с. Кочан ще взривят държавата и ще променят посоката на политиката в България.

Всеки може да направи гаф. Силните си го признават. Мъдрите се опитват да извлекат поуки от него. Доган обаче играеше все контра. Винаги се опитваше да скандализира скандала. Тактиката му е една и съща. И действията му удивително се повтарят. И все по-малко се доближават до истинската политика.

Но поне сбъдна мечтата си.

Милионер е.

Е, стига ли му това на ДПС?

Прочети още...

МИРОСЛАВ БОРШОШ, ДИРЕКТОР НА НДК, НЕНАДЕЙНО СЕ РАЗГНЕВИ И ПРОГЛАСИ: КАТЕГОРИЧНО ОТКАЗВАМ ДА ПОДПИСВАМ НОВИ ОБЩЕСТВЕНИ ПОРЪЧКИ! СИДЕРОВ И ЧУКОЛОВ ОСТАВАТ НА СВОБОДА СРЕЩУ 6 000 ЛЕВА В ДЕНЯ НА МИНЬОРА РАБОТНИЦИТЕ ОТ БРАНША И СИНДИКАТИТЕ ПРЕДУПРЕДИХА,ЧЕ СТАЧНАТА ГОТОВНОСТ ОСТАВА ЕВРОПЕЙСКИЯТ СЪЮЗ СПРЯ ПАРИТЕ НА УНГАРИЯ,ВРЕМЕННО СА ЗАМРАЗЕНИ 13 ОТ 15-ТЕ ПРОГРАМИ НЕБРЕЖНОСТ Е НАЙ-ВЕРОЯТНАТА ПРИЧИНА ЗА АДСКИЯ ВЗРИВ КРАЙ ВАРНА,КОЙТО РАНИ 12 ДУШИ АКЦИЯ 5 ЗВЕЗДИ: СПАС РУСЕВ ХВЪРЛИ ОКО И НА "КЕМПИНСКИ", СЛЕД КАТО СТАНА СОБСТВЕНИК НА СОФИЙСКИТЕ "РАДИСЪН БЛУ" И "ХИЛТЪН" ПРЕЗИДЕНТЪТ ОТГОВОРИ НА РЕКЕТА НА БСП: 4% ОТ 1 МИЛИАРД СА ЗА СОЦИАЛНИ ПЛАЩАНИЯ,ДРУГИТЕ 96% ЗА КАКВО СА?! МУЛТИМИЛИОНЕРЪТ ОГНЯН ДОНЕВ ОТНОВО БЕШЕ ПРИВИКАН В СЛЕДСТВИЕТО, В ПЛАТЕНО СЪОБЩЕНИЕ ДО МЕДИИТЕ ТОЙ СЕ ИЗРЕПЧИ, ЧЕ МОЖЕ ДА СЕ ЯВИ ПРЕД ВСЕКИ СЪД ДВЕТЕ ЛИЦА НА СЕРГЕЙ СТАНИШЕВ: ЕДНОТО ЗА ЕВРОПА, ДРУГОТО ЗА БЪЛГАРИЯ, СЪСТРАДАТЕЛНОТО - ЗА ПЕС, ОЗЛОБЕНОТО - ЗА ГЕРБ ГЕРБ КЪМ БСП: ЗА ВАС Е ТИПИЧНО ДА ИДВАТЕ В ПАРЛАМЕНТА, ДА ПРИПАЛВАТЕ ОГЪНЧЕТО НА ОМРАЗАТА И "ДИМ ДА ВИ НЯМА"

Коментари и мнения

Автор: Жана От дата: 2010-03-26 08:05 Доживяхме Доган да говори за морал!!! И в последното изречение защо долавям заплаха???
Автор: Кардинал Ришельо От дата: 2010-03-26 10:16 Доживяхме Доган да си признае, че като бъркаш свирки с PR, рано или късно почваш да бъркаш медиите с тоалетна хартия... В случая един човек без морал вади оцапаните гащички на друг човек без морал. И в "неприятната" ситуация взе, че лъсна голия гъз на платената журналистика. Сефте комендантски, Мадам В.!
Автор: Журналист От дата: 2010-03-26 12:02 Не само Велева е пачавра. Това се знае отдавна. И вестникът и "Труд" е абсолютен парцал, който стигна дъното. "Труд" е част от империята на агент Гоце, за което си плати с драстично спадане на тиража и предизвика отвращение в многото си някогашни почитатели. Професията ни с хора като Тошо Тошев, В. Гочева, Т. Батков, Кр. Гергов, В.Тодоров, Уляна Пръмова, С. Зурлева и прочие Гоцеви глашатаи, достигна дъното. Изчистването от покварата, посята от Сирищника и обкръжението му, ще тегне още много дълго върху престижа на журналистиката. Гоце ще си отиде някой ден от политиката, но Гоцевщината ще ни трови десетилетия.

Напиши коментар

* Вашето име:
* Коментар по темата:
* Моля въведете кода от картинката:

* Задължителни полета

МИРОСЛАВ БОРШОШ, ДИРЕКТОР НА НДК, НЕНАДЕЙНО СЕ РАЗГНЕВИ И ПРОГЛАСИ: КАТЕГОРИЧНО ОТКАЗВАМ ДА ПОДПИСВАМ НОВИ ОБЩЕСТВЕНИ ПОРЪЧКИ!

26.06.2017 21:15 Категорично отказвам да подписвам нови обществени поръчки, свързани с подготовката на...

СИДЕРОВ И ЧУКОЛОВ ОСТАВАТ НА СВОБОДА СРЕЩУ 6 000 ЛЕВА

24.11.2015 19:16 Прокуратурата отново не успя да убеди съда, че двамата депутати с висока степен на...

Денят в снимки

Роден е Дъстин Хофман, един от най-изтъкнатите актьори на американското кино от края на XX век Още снимки »
Времето от Termo.bg
Time: 0.417 sec
Memory: 5.40 Mb
Peak memory: 5.71 Mb
Total SQL queries: 166
Total SQL time: 0.350 sec
Slowest SQL query time: 0.274 sec
Slowest SQL query:
SELECT 
									a.ID,
									a.publish as date,
									am.enabled,