ЦВЕТАН ЦВЕТАНОВ: МОЖЕШЕ ДА ИЗФАБРИКУВАМЕ СКАНДАЛ, КАТО МАЯ МАНОЛОВА, НО ТАКИВА ДЕЙСТВИЯ САМО ОТБЛЪСКВАТ ХОРАТА

Накратко: ЦВЕТАН ЦВЕТАНОВ: МОЖЕШЕ ДА ИЗФАБРИКУВАМЕ СКАНДАЛ, КАТО МАЯ МАНОЛОВА, НО ТАКИВА ДЕЙСТВИЯ САМО ОТБЛЪСКВАТ ХОРАТА
Снимка: ГЕРБ Според Цветанов предизобрните скандали са нечистата страна на политиката.

Бившият вътрешен министър смята, че връзките на БСП с бившата ДС и с олигархичните кръгове имат водещо влияние върху политиката на социалистите

Bulgaria-news | 31.05.2013 20:08
Бившият вътрешен министър и зам. председател на ГЕРБ Цветан Цветанов е най-хуленият човек в момента в страната. И трите политически сили (БСП, ДПС и Атака), които се съюзиха в коалиция в парламента и завзеха управлението на държавата, всеки ден го заплашват или „вадят” по нещо срещу него. Цветанов обаче е категоричен, че е невинен и няма за какво да се оправдава.

Специално за Bulgaria-news политикът даде пространно интервю за сегашната ситуация в страната.

- Какви изводи направихте след парламентарните избори?
- Вече може да направим по-задълбочен анализ, както и всеки гражданин, в каква предизборна ситуация бяхме поставени. На първо място – партиите, които сега са в парламента (БСП, ДПС и Атака) нямаха идеи и програми за управление, а само по 3-4 основни послания, които лансираха. Днешните управляващи се събраха в нова тройна коалиция, макар да имаха диаметрално противоположни тези преди това. Това веднага дава предположенията, че след няколко месеца, когато ще има сериозна криза в управлението на страната, всеки ще прехвърля отговорността на коалиционния партньор. Само, че тогава никой няма да се сети за изборния процес, който бе манипулиран.

Основният политически формат на тази коалиция – БСП започна кампанията в много силен стил на компрометиране и съответната война. Те нямаха какво да предложат на хората. Знаеха, че каквото и да предложат, дори и най-конструктивните неща, това няма да доведе до увеличаване на тяхната подкрепа на изборите. Социалистите обаче имаха много силно, тогава негласно партниране, а сега много явно, с другите 2 партии, а основният акцент бе и остава дискредитиране на управлението ни и на целия кабинет на Бойко Борисов. Като последен ход, който им донесе успех, бе да проведат тази компроматна война, която те най-добре прилагат през последните 23 години.

- Спечелихте изборите, но всъщност вие и партията ви бяхте най-потърпевши в тази кампания.

- Затова поискахме и касиране на изборите. Когато излязоха последните социологически резултати в сряда, преди вота на 12 май, бе ясно пълното превъзходство на ГЕРБ. Това накара тази коалиция да предприеме най-нестандартната мярка в нечестната им борба – да нарушат деня за размисъл.
Всичко бе много премерено – в 14 часа в събота започнаха с внушения, които могат да бъдат направени от тази ситуация и така хората да свързват скандала с печатницата с ГЕРБ, с мен или с Бойко Борисов. Целта беше тези послания да стигнат до повечето български граждани и те да откажат да гласуват.

Премерено бе и това, че когато 2 часа имаше информационно облъчване на гражданите от една телевизия, точно тогава излезе и съобщението на прокуратурата, с което потвърди тези внушения на същата телевизия. Казаха, че са иззети над 350 000 бюлетини, готови за експедиция. Само че за този период от 10 до 11 май никой не е проверил колко са, както и нямаше експертизи с доказателства, за да излезе прокуратурата с това твърдение.  Никой не си зададе този въпрос.

Вярвам обаче, че главният прокурор ще направи тази проверка, но едва ли ще бъде оповестена публично, защото той знае какъв ще е резултатът. Тази информация за част от т.нар. „специална акция” обаче на 10 май услужливо е дадена на онази медия, за да се прави този сценарии. Той бе придружен много умело с едни прескоференции на няколко политически партии в деня за размисъл, на които се говореше за държавен преврат, за това ,че трябва да бъдат касирани и дори да няма избори в неделя на 12 май. Говореше се за подмяна и за долна манипулация от ГЕРБ. Така се стигна до другия ден, когато в едни вестници заглавията бяха, че сме искали, но бил осуетен опитът ни да манипулираме изборите. Много умело бе направено внушение и това определено разколеба поне 5%, а може и повече хора, да не отидат на изборите.

- Давате ли си сметка, че сте по-слаби играчи от БСП в задкулисните игри. С Костинброд ви свариха неподготвени. Вие не знаехте как да реагирате, а те вече даваха пресконференции и ви заклеймяваха, какви манипулатори сте, а още по-странно е, че сега са против касирането на изборите.
- Неподготвени в този смисъл – да. Ние всички бяхме в избирателните райони и на никой не му е минавало през главата, че някой може да прави такова нещо. Ние никога не сме мислели, че може да се падне толкова ниско в политиката, че да се използва деня за размисъл и да се прави такава манипулация и внушения. Никой не си задава логичния въпрос – как в рамките на 20 часа тези бюлетини ще стигнат до чужбина или до другите места в страната. Несериозно е. Всеки, който е в този бранш, знае, че всеки, който е спечелил такъв конкурс да печата бюлетини не би си помислил такова нещо, защото името и репутацията му отиват по дяволите.

Има и други странни неща. Има проверка от прокурор, след подаден сигнал от Мая Манолова, отиват, проверяват и за около 2 часа са описани какво има, и са приключили. Ако имаше подготовка от наша страна да правим манипулации, то трябваше поне за 24 ч. да има задържани и арестувани. Поне собственика и тези, които са подготвяли това нещо.

Всъщност видя се, че сме били част от един цялостен сценарий за държавен преврат, с който да бъде завзето управлението на страната. Това стана преди няколко дни, като с една изключително безпринципна коалиция и подмяна на вота съставиха правителство. Незная как то ще изпълни обещанията и посланията, които тези партии даваха. Показаха много нечистата част от българската политика. Сега се вижда, че започват един реваншизъм и към всички добри политики, които направихме, като искат те да бъдат разрушени. По този начин се разконцентрира държавното управление и целта е то да работи под страх и под чист партиен егоцентризъм и да не се ръководи от интересите на държавата.

- Не можехте ли и вие да пуснете поне един компромат, все пак бяхте почти 4 години начело на МВР? Не може да не сте разполагали с по нещо за основните политици?
- Не мога и не съм си помислял за такова нещо, възпитанието ми не е такова. Има норми - политиката е да се работи в интерес на хората. Най-лесно е да изфабрикуваш нещо. Каква ценност е това. Такива ценности няма нито в ЕНП, където е ГЕРБ, нито в ПЕС, където членува БСП. Явно приомите и връзките с бившата ДС на социалистите и с олигархичните кръгове имат водещо влияние върху подредбата в политиката на БСП.

Вероятно е можело да се изфабрикува сигнал, като този на Мая Манолова, и да кажем, че в печатницата на Петър Кънев, който вече е депутат от БСП, и отпечата протоколите за изборите, има нещо. Ако имахме мисленето на Манолова, то със същия успех можеше да направим такъв медиен шум, но какво постигаме с това? Това е вкарване на инструментариум за нечести избори, с който само ще отблъснем избирателите.

БСП играха тази игра, защото знаеха, че няма как да спечелят тези избори или да повишат избирателната активност в своя полза. Разчитаха на това - да отидат по-малко хора да гласуват за нас. Разпечатките показват, че нашите избиратели са предимно хора, които представляват активната част от населението, печелим вота на най-образованите и работещи българи. Това са показатели, които ни радват.

- Какво очаквате от предстоящите дела срещу вас?
- Не очаквам да излезе нещо. За пореден път казвам, че аз съм невинен. Този сценарии имаше за цел да се правят съответните внушения. И мога да кажа напълно отговорно, че Делян Пеевски е човекът, който има огромно влияние в прокуратурата. Има много неща, които се знаят от много хора, но се надявам, че ще излязат доблестни прокурори, които ще кажат какво се случва там.

- Той ви набеди за срещи с криминални лица.
- Не зная за какви криминални срещи говори. Чакам с интерес да ги чуя. Като министър съм се срещал с много хора, включително и с него, но аз не го възприемам, като такъв. Може би е свикнал всеки да му се подчинява, само че аз никога не съм изпадал в зависимости и в подчинение на когото и да е. Когато започнах да се занимавам с политика и после когато станах вътрешен министър имах една единствена цел. – да отворя службите към евроатлантическо партньорство, за да може да има постоянен евроатлантически мониторинг на всички офицери за връзки. За да може в реално време те да са на пулса на ефективната борба с организираната престъпност. И резултатите не закъсняха. Именно организираната престъпност бе темата, по която бяхме най-критикувани от европейските партньори по времето на Тройната коалиция, когато вътрешен министър бе Михаил Миков, а ДАНС се ръководеше от Петко Сертов и Алексей Петров.

- Бихте ли уточнили разминаването в разказите на главния прокурор за срещата ви с него, където е бил и Пеевски?
- Ще кажа какво се е случило, а кой как е дошъл - това си е тяхна договорка, както и в какъв ред са решили да дойдат в министерството си е тяхна работа. Аз имах договорена среща с Цацаров и зад него се появи и Пеевски.

- Отмъщава ли си прокуратурата за това, че я критикувахте като министър?
- Това е прекалено лично, но е ясно, че има определен личен мотив от главния прокурор към мен. Убеден съм, че в деня, когато независимата съдебна система се произнесе за този случай, ще може взаимно да видим какво се е случило и той ще разбере, че е бил подвеждан през цялото време, както и с внушенията, които са му били правени и са го въвлекли в тази игра.

Мен ме вкараха в някакъв обяснителен режим, заради внушения от анонимните сигнали на Станишев, но съм доволен, че въпреки това, хората повярваха на нашата партия и ни предпочетоха пред другите.

- Смятате ли, че няма да излезе нещо срещу вас за подслушвания, в които ви обвини Станишев?
- Много ясно е регламентирано в закона за специалните разузнавателни средства кой какво може да прави. Заявителят е оперативна служба или прокурор. Едва тогава това искане отива със съответните мотиви в съда, за да се вземе разрешението от съдия. След това постъпва в СДОТО. Там директорът докладва всеки ден за тези писма и министърът трябва да представи справка за всяко едно искане, за да сложи подписа си. Едва тогава министърът казва дали е съгласен и се прилага. То обаче пак минава през различните директори, които може да видят какво се прави, както и ако има нередности.

За хората в системата е ясно, че който и да е министър на МВР не би да си сложил главата на дръвника, и да разпореди на някой служител да подслушва. Няма и такъв служител, който да изпълни такова закононарушение.

Ние искахме да направим добавка към закона това прилагане на СРС-а да мине на контрол към комисии в НС и да се прави проверка по всяко време на всяка дирекция и в ДАНС.

Винаги съм смятал, че парламентарният контрол трябва да е водещ в това отношение. Ако е имало и най-малкото съмнение в мен, че съм подслушвал, смятате ли, че опозицията нямаше още тогава да се възползва от този звезден миг, да направи всякакви комисии и да сигнализира прокуратурата. Това щеше да е невероятен отдушник да ми натрият носа, но те знаят много добре, че такова нещо няма и, че това е един много добре изграден сценарии. Той започна с част от протестите, които след спонтанните искания, се изродиха от други хора, които се включиха като участници.

- Калин Георгиев ви остана верен и си подаде оставката, като главен секретар, но Станимир Флоров бе изхвърлен за назидание, май.
- Георгиев отказа да е част от съсипването на МВР, което се цели с промяната на закона, а Флоров искаха да бъде унижен и унищожен. Той работи за държавата, а най-голямото разочарование за него дойде именно от институцията, която трябва да се води само от върховенството на закона. Флоров имаше много сериозен здравословен проблем преди 2 г. и дори имаше опасност за живота му. Наскоро сподели, че така зле не е се чувствал тогава, когато лекарите му казаха директно страшната вест, колкото сега, когато го обвиниха, в нещо, което не е извършил. Той е оценяван от всички министри преди мен и на всеки 3 години е минавал проверки. И изведнъж вадят нещо, което вече е доказано, че не е вярно и е приключено. Само, че сега прокуратурата се съобрази. Флоров ще бъде реабилитиран, но обидата ще си остане.

- Отказахте да сте министър в нов кабинет на Бойко Борисов. Може ли с тези скандали да ви накарат да се откажете изобщо от политиката?
- Нямам такова намерение. Аз съм доволен, от това, което правя. Работя принципно. Пък и за един вътрешен министър няма по-добра атестация от това, че го мразят престъпниците и такива, които заобикалят закона.

За какво да ме обича Брендо, например. През 2008 г., когато на власт е Тройната коалиция, той само за 2 часа получава строго секретна информация. Същият доклад бе намерен в него миналата година, когато бе арестуван. Никой прокурор тогава не направи проверка. Не направиха проверка и по сигнала на Едвин Сугарев за Станишев. Защо не работят по случая с документите, които Станишев е предоставил на организираната престъпност, които са с гриф „Класифицирана информация” и не бяха открити при предаването на властта от него през 2009 г.

В момента сме свидетели на консолидиране на организираната престъпност и искат да ни върнат отново на изходна точка отпреди 5 години. Сегашните управляващи искат да работят в ущърб на държавата и в услуга на престъпниците.

- Преди 2 дни Лютви Местан каза за вас, че не може наследник на ДС да го критикува.
- Аз не мога да го разбера и не зная кого и какво визира. Аз съм наследник на баща ми, който почина преди 14 години. Той е бил служител в МВР, но на толкова ниска длъжност, която едва ли е представлявала интерес за ДС. Незная други роднини да имат нещо общо с ДС. Но поведението на Местан е на човек, който е притеснен. Това е типично за агент, който от 19-годишна възраст се подвизава с името „Павел”, да се държи така и да задава такива въпроси.

Прочети още...

ВАЛЕНТИН СЪЙКОВ: ПОКУПКАТА НА ИМОТ НА ЦЕНА 3 ПЪТИ ПО-НИСКА ОТ ПАЗАРНАТА ГОВОРИ ЗА НЕКОРЕКТНА ТЪРГОВСКА ПРАКТИКА, УКРИВАНЕ НА ДОХОДИ И НЕПЛАЩАНЕ НА ДАНЪЦИ 5GMEDIA И BULGARIA NEWS ПУБЛИКУВАТ ЗА ПЪРВИ ПЪТ НАЙ-ВАЖНОТО, КОЕТО ТРЯБВА ДА ЗНАЯТ ЗА BREXIT БЪЛГАРИТЕ, ЖИВЕЕЩИ ВЪВ ВЕЛИКОБРИТАНИЯ НИКОЛАЙ СТАЙКОВ: АНТИКОРУПЦИОННИЯТ ФОНД НЕ Е ПАРАЛЕЛНА ПРОКУРАТУРА, ГРАЖДАНИТЕ ИМАТ МЯСТО В ПРОЦЕСА, КОЙТО ТРЯБВА ДА ДОВЕДЕ НЕ САМО ДО СЪДЕБНА РЕФОРМА, НО И ДО РАБОТЕЩО ПРАВОСЪДИЕ РУМЕН РАДЕВ: ПАРТИИТЕ НАБЛЮДАВАХА С ТРЕВОЖНО ОЧАКВАНЕ ДАЛИ ЩЕ БЪДЕ СЪСТАВЕН КАБИНЕТ БЕЗ ТЯХНО УЧАСТИЕ И ЕТО ЧЕ ТОЙ Е ФАКТ ИВЕЛИНА ПЕНЕВА: СКЛЮЧЕНИТЕ ДОГОВОРИ ЗА БЕЗВЪЗМЕЗДНА ФИНАНСОВА ПОМОЩ ПО ОП „ИНОВАЦИИ И КОНКУРТОСПОСОБНОСТ” СА ОБЩО 862 С ОБЩ РАЗМЕР ОТ 1.007 МЛРД. ЛВ. ЛЮБА КУЛЕЗИЧ: КАТО НЯМА ДЕМОКРАЦИЯ, ИМА ДИКТАТУРА. ТОЧКА ПО ВЪПРОСА. АЗ НЕ ЖЕЛАЯ ДА ЖИВЕЯ В ДИКТАТУРА! КРАСИМИР КАРАКАЧАНОВ: КРАЙНО ВРЕМЕ Е БЪЛГАРСКИТЕ ПОЛИТИЦИ ДА РАЗБЕРАТ НЕЩО МНОГО ПРОСТО: ЧЕ НАРОДЪТ ГИ ИЗБИРА, ЗА ДА СЛУЖАТ НА НАЦИЯТА И НА ИНТЕРЕСИТЕ НА БЪЛГАРИЯ, А НЕ ДА СИ ЧЕШАТ ЕЗИЦИТЕ СЪС ПРАЗНИ РИТОРИКИ И ДА СИ ТЪРСЯТ РАБОТА В ЧУЖБИНА

Денят в снимки

Протестъри 2020 Още снимки »
Времето от Termo.bg
Time: 0.199 sec
Memory: 5.35 Mb
Peak memory: 5.65 Mb
Total SQL queries: 120
Total SQL time: 0.169 sec
Slowest SQL query time: 0.134 sec
Slowest SQL query:
SELECT 
									a.ID,