СТОЯН АЛЕКСАНДРОВ: ПЛАМЕН ОРЕШАРСКИ Е МАША НА БСП И ЗАТОВА СЕ ОГЪВА КАТО ЧЕРВЕЙ

Накратко: СТОЯН АЛЕКСАНДРОВ: ПЛАМЕН ОРЕШАРСКИ Е МАША НА БСП И ЗАТОВА СЕ ОГЪВА КАТО ЧЕРВЕЙ
Снимка: Sofia Photo Agency Най-ценни са обещанията на ГЕРБ, смята Александров.

Финансистът е учуден от кандидата за премиер на социалистите, след като продъни света да се хвали колко добър ход било въвеждането на плоския данък

Bulgaria-news | 09.04.2013 13:10
Стоян Александров е един от най-добрите финансисти и специалист по данъчна теория. Бил е шеф а на данъчното управление през 90-те години, а през 1992-а е министър на финансите в правителството на Любен Беров. По време на мандата му са завършени преговорите за преструктуриране на външния дълг на страната, плащанията по който са прекратени от правителството на Андрей Луканов през 1990 година. Направена е важна стъпка в модернизирането на данъчната система с въвеждането на данък добавена стойност от 1 април 1994 г.
През 2003 г. загуби на втори тур кметските избори в София. В момента е председател на Надзорния съвет на D банк.

Специално за Bulgaria-news Стоян Александров даде специално интервю за програмите на политическите партии.
- Господин Александров, как ще коментирате предизборните икономически програми на основните партии?
- Целите програми още не съм ги чул, нещо се каза, но може да се окаже после, че не сме ги разбрали както трябва. Така, че когато излязат програмите, ще мога да коментирам.

- Вече се очертава сериозен сблъсък за данъчната политика между ГЕРБ и БСП. Едните искат да остане плоския данък, а социалистите – да се промени.
- Въпросът е какво се цели с данъчното облагане. Абсурдно е от гледна точка на бизнеса и на чуждите инвестиции да се прави промяна в данъчната ставка. В такава обстановка не може да разчитаме на интерес от хората, които искат да влагат пари и да правят нещо у нас. Не се гледа добре на такава честа смяна в политиката. От друга страна, ако се търси фискален ефект, трябва да се види какво се цели с промяната и да ни убедят, че това е по-доброто. В случая вероятно би се изтъкнало като причина, че ще се вземе от по-богатите и ще се даде на по-бедните. Това си е чисто комунистическо мислене и не случайно тази идея идва от БСП и на някои от улицата, но не и от сериозни хора. Досега няма добър анализатор, който да защитава тази теза. Такова преразпределение на парите през бюджета има недостатъци. Но никъде още не съм видял разчети на основните партии. Дори БСП още не е обяснила това и да каже, че от тази смяна в бюджета ще постъпят 50, 100 или 200 милиона допълнителни приходи по линията на ДОД, след като се отмени плоския с прогресивен данък. От друга страна не е ясно за какво точно става дума – само за един етаж или повече, както и стъпката на прогресиите, кого ще засегне и т.н.
Например – ако вие вземате 1000 лева , а аз - 30 000 месечно. Вие ще платите 100 лева данък на държавата, а аз 30 пъти повече. Ако похарча тези 30 000 лева, ще платя 20% ДДС на държавата, а ако са акцизни стоки, ще платя повече. Ако държа тези пари на депозит ще дам нови 10%, а ако купя имот – плащам данък сгради и такса смет. Няма къде да избягам от следващо допълнително облагане на доходите.

- За кого е добре смяната на плоския данък и може ли да помогне на бизнеса?
-Ако искаме да насърчаваме средния и дребния бизнес, хората трябва да имат по-високи доходи. Ако харчат цялата си заплата за хляб, сирене и други неща от първа необходимост, няма как дори да помислят дори за елементарен бизнес. Така, че ако оставим по-високите им доходи, те ще започнат бизнес и ще дават хляб и работа на други хора. В противен случай се убива всичко.

- На какво разчита тогава една партия, която се готви да управлява?
-Затова съм категоричен, че с промяната на данъците БСП търси политически ефект, а не фискален. Разчитат най-вече на това, че много хора имат сериозни проблеми със семейния бюджет и се внушава, че по принцип всеки един забогатял човек у нас го е направил по мошенически начин. Разчита се на това, че българинът не обича богатите хора, и на ширещата се завист. Точно по тази нотка се играе сега.

- Хората се объркват от тези спорове. Все пак коя данъчна ставка е по-добра за България сега?
-Аз се занимавам 30 години с данъчна теория и доста съм прочел много неща, но все още няма отговор коя е най-правилната - хоризонталната и вертикалната справедливост. То е като спорът за яйцето и кокошката. Отговор на този въпрос няма и в световен мащаб. Затова смятам, че тези идеи на БСП са чисто популистки.

-Това ще го разберат ли хората и от друга страна ще успее ли БСП да убеди своите?
- БСП има проблеми със собствения електорат, което го няма нито една друга партия. Към кого е насочен този анонс на социалистите? Към сърдитите и намусени пенсионери ли? Ами те по принцип не ги обичат, макар че са бивши комунисти. Лидерите не могат да убедят тези хора, че сегашните социалисти са бившите комунисти. Старите хора си имат предишните убеждения и не могат да се променят. БСП грешат, ако смятат, че с тези популистки идеи ще убедят млади хора, като режат главата на богатите, за да дадат на тях. Това е много грешна стратегия.
Пък и според последните проучвания ГЕРБ отне доста от пенсионерите на БСП. Сега социалистите също няма да спечелят от тези популистки ходове. Пък и кой работещ човек насила би искал да се пенсионира. Защо се заиграват с възрастта за пенсиониране, а не кажат какви идеи имат в областта на образованието и здравеопазването. За мен най-важното в програмите на партиите е да видя кой какво предлага реално, за да се съживи бизнеса, да заработи икономиката, а не да се обещават заплати по1000 лева.

- Смятате ли, че отново ще чуваме фантастични обещания преди изборите?
- Вероятно, каквото е това за пенсия 500 лева и 1000 лева заплата. Според мен най-ценни са обещанията на ГЕРБ. Те до вчера бяха във властта и виждат реално какво може да се направи още. При тях няма да има елементът наследство, с който се оправдава всяко ново правителство. Те знаят какво следва да се прави. Би трябвало това да важи за БСП и другите в парламента, защото те също знаят какво е положението. Само, че така са свикнали, на това ни научи социализмът за 60 години – да обещаваме и след това да се оправдаваме, че не сме го изпълнили, а вината винаги търсим извън нас. Парадоксът е че всеки втори човек посяга към държавата, разчита се само на нея, а не я обичат. Смятат, че политиците са държавата и изкарват гнева и омразата си там, а са имали възможност да кажат кой да ги управлява на изборите. Доста объркани хора има. Нали ние сме избрали тази върхушка, а недоволстваме. Хем я гоним и не искаме държавата, и в същото време разчитаме само на нея.

- Основните спорове между икономистите засега са да остане или да падне плоския данък.
-Ние продънихме света с това колко сме добри с плоския данък. Видя се, че реално не сме събирали повече пари преди той да влезе в сила. То се вижда, че и самият Пламен Орешарски се огъва като червей, извинявам се за израза, но той до вчера обираше лаврите и самият той говореше в продължение на 5 години, че с плоския данък сме стегнали дисциплината и повишили събираемостта и фиска не е загубил приходи. И сега го карат този човек (Орешарски) да става премиер, което според мен са предизборни пушеци. Защото - къде го има в света лидерът на една политическа сила да се крие да не е премиер. Цинично е. Експерт за премиер се търси когато се прави служебно правителство или има коалиция. Когато една партия има претенции да спечели и лидерът няма да е начело, е несериозно. Има политически решения, които се вземат точно от главата на тази партия. А експертът не взема политически решения. Иначе Пламен има безспорните качества, но ако има коалиционно правителство. Може би Сергей си дава сметка, че неговият премиерски мандат не е бил най-успешен и затова предлага друг.
Бойко Борисов показа мъжкарско поведение и бе категоричен, че ще стане премиер при успех на изборите, независимо че той трудно преживя последните събития. Явно си е възвърнал самочувствието и каза – аз съм лидерът на тази партия и аз ще съм начело на бъдещето правителство. Изненадан съм, не очаквах че ще се възстанови толкова бързо след оставката, но може би доверието на хората му е вдъхнало оптимизъм. Чест прави на Бойко, че обещава реални неща, каза, че ще живеем според това, което заработим, а не да оставяме дългове на деца и внуци. Другото е имитация на висок стандарт с кредити.

- Не ви ли търсят вас да се върнете в политиката или поне да помагате за икономическите програми?
- Имаше опити, но се дистанцирах и 4 години дори в медиите не се появявах. Напоследък обаче започнаха да се правят опити и изказват идеи за разклащане и събаряне на банковата система. Това са опасни интереси, които се знае и откъде произтичат. Появиха се хора, които смятат, че ще се повтори сценарият от 1996-97 година и се борят това да се случи отново. Хванаха и улицата. Това е безумно, което се цели, като се започне с идеята да се сложи мораториум на изпълнителните листове и банките да не могат да продават обезпеченията и т.н. Няма по-велико безумие. Как тогава ще се опазват интересите на вложителите, което е основната задача на банките. Сега искаме да сринем символа на доверието.
Атаките срещу банковата система не са безобидни и медиите не трябва да помагат в тези атаки. Като резултат - сега се увеличава търсенето на касети в трезорите. Затова е опасно когато и политиците говорят на тази тема. Някои го правят от неразбиране, но има и други, които знаят какво говорят.

- Тогава – възможно ли е някои от партиите да загубят още при изваждането на икономическите си програми?
- Не зная защо по телевизията се появява да обяснява политиката на БСП не специалисти, а други хора, като Янаки Стоилов например. Той е опитен и може други неща, но откъде накъде ще говори за данъци. В същото време Станишев ни убеждава, че Пламен е най-добрият специалисти, а той не излиза да обяснява политиката, поне да убеди тези, които ще гласуват за БСП, че е по-справедливо да сменим тази данъчна система с друга. Там има и други идеи за облагане, но това са различни неща и са свързани с промяна на много други закони. Затова ще почакаме да обявят официално програмата. Би следвало обаче Орешарски да е основен говорител на тази програма, щом той ще я прави. Да каже – това е най-добрата програма и ще ви осигури това и това и аз залагам целия си авторитет. А той не говори и бяга по тъч-линията. Измъква се йезуитски, като казва – „аз не съм инициаторът на тази идея, но майката–партия така иска”. Пламен не е партиен член, освен ако не се е влюбил в този хипотетичен пост на министър -председател. Аз доколкото го познавам, не му е такъв характерът. Използват го като маша и утре ще го изплюят.В същото време Станишев няма друг фаворит, макар че има млади напористи хора в БСП, но смятат, че ще успеят, като тръгват с гърдите напред и разчитат на големите обещания.
Така бе навремето, когато бях в политиката. Непрекъснато ме съветваха да обещавам. Политиката е като жената, обича да й се казва, че е най-красива и че не можеш без нея. Може да правиш всичко възможно за нея, но не го ли казваш, си мисли че не я обичаш. Затова електоратът се сравнява с жена, която иска ухажване. Говорят се неистини, но печените политици го имат този тренинг да обещават. Само, че електоратът колко години ще се лъже и ще вярва на празни приказки? Какво направи Тройната коалиция с чуждите инвестиции, освен построяване на молове и супер маркети, с което досъсипа българския бизнес. Поне магистрали, пътища и ВиК-то да бяха оправили. Хвалят се с фискален резерв, от който се щипва отвреме-навреме. ГЕРБ не го съсипа, а запази.

- Как ще коментирате призивите за удържавяването на ЕРП-ата?
- Несериозно е, но му свалям шапка на Волен Сидеров. Той е умен човек, има прекрасни ораторски качества и добра логическа мисъл, добре ги навръзва нещата. Напипал е тънката струна и се явява като оратор на хората от улицата. На партийния му конгрес случайно го слушах и ако човек не е в час за това, което говори, ще си помисли, че е точно така. Само, че в същото време си казваш – дано не ме управлява такъв човек, който иска да ни върне назад. Не зная Волен Сидеров какъв управленски опит има, в колко фирми е бил, какво е управлявал (освен колело или кола), за да говори тези глупости. Кой ще е този идиот дето ще държи 49% от нещо, в което другото е държавно. И откъде Волен ще измисли тези предани и неподкупни хора, дето ще гледат само държавните интереси. Те ще са по-католици от папата ли? И сега имаме държавни структури, но в какво състояние са, железниците например.Само, че как може да се сключват такива договори за ЕРП-тата, с ВиК? Абсурдни са.

Прочети още...

ВАЛЕНТИН СЪЙКОВ: ПОКУПКАТА НА ИМОТ НА ЦЕНА 3 ПЪТИ ПО-НИСКА ОТ ПАЗАРНАТА ГОВОРИ ЗА НЕКОРЕКТНА ТЪРГОВСКА ПРАКТИКА, УКРИВАНЕ НА ДОХОДИ И НЕПЛАЩАНЕ НА ДАНЪЦИ 5GMEDIA И BULGARIA NEWS ПУБЛИКУВАТ ЗА ПЪРВИ ПЪТ НАЙ-ВАЖНОТО, КОЕТО ТРЯБВА ДА ЗНАЯТ ЗА BREXIT БЪЛГАРИТЕ, ЖИВЕЕЩИ ВЪВ ВЕЛИКОБРИТАНИЯ НИКОЛАЙ СТАЙКОВ: АНТИКОРУПЦИОННИЯТ ФОНД НЕ Е ПАРАЛЕЛНА ПРОКУРАТУРА, ГРАЖДАНИТЕ ИМАТ МЯСТО В ПРОЦЕСА, КОЙТО ТРЯБВА ДА ДОВЕДЕ НЕ САМО ДО СЪДЕБНА РЕФОРМА, НО И ДО РАБОТЕЩО ПРАВОСЪДИЕ РУМЕН РАДЕВ: ПАРТИИТЕ НАБЛЮДАВАХА С ТРЕВОЖНО ОЧАКВАНЕ ДАЛИ ЩЕ БЪДЕ СЪСТАВЕН КАБИНЕТ БЕЗ ТЯХНО УЧАСТИЕ И ЕТО ЧЕ ТОЙ Е ФАКТ ИВЕЛИНА ПЕНЕВА: СКЛЮЧЕНИТЕ ДОГОВОРИ ЗА БЕЗВЪЗМЕЗДНА ФИНАНСОВА ПОМОЩ ПО ОП „ИНОВАЦИИ И КОНКУРТОСПОСОБНОСТ” СА ОБЩО 862 С ОБЩ РАЗМЕР ОТ 1.007 МЛРД. ЛВ. ЛЮБА КУЛЕЗИЧ: КАТО НЯМА ДЕМОКРАЦИЯ, ИМА ДИКТАТУРА. ТОЧКА ПО ВЪПРОСА. АЗ НЕ ЖЕЛАЯ ДА ЖИВЕЯ В ДИКТАТУРА! КРАСИМИР КАРАКАЧАНОВ: КРАЙНО ВРЕМЕ Е БЪЛГАРСКИТЕ ПОЛИТИЦИ ДА РАЗБЕРАТ НЕЩО МНОГО ПРОСТО: ЧЕ НАРОДЪТ ГИ ИЗБИРА, ЗА ДА СЛУЖАТ НА НАЦИЯТА И НА ИНТЕРЕСИТЕ НА БЪЛГАРИЯ, А НЕ ДА СИ ЧЕШАТ ЕЗИЦИТЕ СЪС ПРАЗНИ РИТОРИКИ И ДА СИ ТЪРСЯТ РАБОТА В ЧУЖБИНА

Денят в снимки

Протестъри 2020 Още снимки »
Времето от Termo.bg
Time: 0.205 sec
Memory: 5.35 Mb
Peak memory: 5.65 Mb
Total SQL queries: 120
Total SQL time: 0.166 sec
Slowest SQL query time: 0.133 sec
Slowest SQL query:
SELECT 
									a.ID,