ВЛАДИМИР КАРОЛЕВ: СОЦИАЛИСТИТЕ СА В НЯКАКЪВ ДИВ ПОПУЛИЗЪМ, МИСЛЯТ, ЧЕ ЗАПЛАТИТЕ ПАДАТ ОТ НЕБЕТО И КАТО ДОЙДАТ НА ВЛАСТ ЩЕ ГИ УВЕЛИЧАТ

Накратко: ВЛАДИМИР КАРОЛЕВ: СОЦИАЛИСТИТЕ СА В НЯКАКЪВ ДИВ ПОПУЛИЗЪМ, МИСЛЯТ, ЧЕ ЗАПЛАТИТЕ ПАДАТ ОТ НЕБЕТО И КАТО ДОЙДАТ НА ВЛАСТ ЩЕ ГИ УВЕЛИЧАТ
Снимка: Икономистът смята, че плоският данък трява да остане.

Нереформираните здравна и пенсионна системи у нас може да се окажат бомбата със закъснител и да повторим гръцкия вариант

Bulgaria-news | 20.03.2013 08:00

Икономистът Владимир Каролев коментира последните предизборни “представления” на политическите партии, като най-интересното в тях тези дни е програмата на БСП, с която ще управляват страната, ако спечелят на предсрочните парламентарни избори.

- Как намирате тези гръмки обещания на БСП за 40% увеличения на доходите във всички сфери? Сякаш се връщаме към 90-а година, когато това минаваше.
- През последния месец има някакво състезание по популизъм между партиите. Това започна с изхвърлянето на АТАКА за 500 лева минимална пенсия и 1000 лева заплата. По това тях няма кой да ги стигне. Други партии обещават, че гражданите ще влязат в политиката и управлението и ще станат депутати, като се говори за квоти от 50-60%. Сега очаквам някой лидер да предложи 70%. А пък БСП започнаха с популизма още с конгреса си през февруари. Пак обещаха неизпълними неща.
- На каква основа обещават тези увеличения, има ли реална предпоставка да това се случи?
- Последните им обещания вече са прекалено смешни и несъстоятелни. Няма как държавата да обещава, че ще вдигне заплатите в частния сектор. Май трябва да обясним как се вдигат доходи. В частния сектор това става с вдигането на ръста на производителността на труда. Да припомня, че заплата е резултативна величина. Всеки частник първо трябва да си плати наемите за сгради, машини, суровини, да отдели пари за данъци и като направи сметката, чак тогава следват заплатите и данък печалба. Само, че социалистите си мислят, че заплатите падат от небето и да обещаваш, че ще като дойдеш на власт, ще ги увеличиш е един див популизъм и нищо повече.
В държавния сектор увеличението е свързано само с ръст на икономиката и ръст на приходите в държавата. Така, че е логично да няма увеличение на заплатите и пенсиите, щом няма ръст на приходите в държавата. Макар, че и тук се говорят доста неверни неща. Не е вярно, че през последните 4 години не е имало ръст на доходите в България. Нямаше само при пенсионерите, защото последното увеличение през юни 2009 година се вдигнаха пенсиите с 20%. Това беше най-високото покачване откакто има индексации на пенсии, което според мен беше неразумно, защото България и светът бяха вече в криза.
Не е съвсем вярно че в държавни институции няма увеличение на заплатите, защото там редовно си плащат бонуси чрез т.нар. ДМС. Пък и в България в частния сектор работят повече хора от държавния, а в частни сектор има ръст на доходите в повечето сектори. Но 400 000 души загубиха работата си през последните 4 години и за тези хора проблема е сериозен.
Да се върнем на обещанията. Всеки политик, който обещава, че ще качва доходите, в частния сектор е абсолютен популист, а в държавния това задължително трябва да е свързано с увеличаване ръста на приходите от данъци.
- В програмата на социалистите е обърнато сериозно внимание на пенсионерите и реформата.
- Искам да кажа нещо, което е много важно. Пенсионната реформа не само, че не е довършена, но и това, което БСП предлага е абсолютно погрешно. Говорят за връщане на пенсионната реформа и за по ранно пенсиониране. А сегашната р.н. реформа още не е завършена с планираното увеличаване на възрастта за пенсиониране до 63 години за жените и 65 за мъжете. Да не говорим, че в някои страни вече пенсионирането е на 67 г. и се обсъжда обвързването на възрастта за пенсиониране с индекса на продължителността на живота в страната. И да се говори за връщане на една реформа, която е свършена половинчато, е огромна бомба със закъснител. В България не може да се случи това, което стана с гърците ( лоши публични финанси и големи дефицити), но при нас такава бомба може да гръмне само, заради нереформиране на две системи – пенсионната и здравеопазването. Във втората продължават да се наливат огромни пари, а някакъв видим резултат няма.
Всъщност, всеки който иска да осигури стабилност на финансите на държавата, първото нещо, върху което трябва да се фокусира е твърди реформи в тези две системи. В пенсионната това трябва да стане много драстично и по-бързо увеличаване възрастта на 65, дори да се изравни и да еднаква за мъжете и за жените и да се премине към автоматична индексация на възрастта, свързана с това колко живее българинът.
Другото нещо, за което не говори БСП и другите партии, е запушване в пробойните за ранното пенсиониране, както е при военните и най-вече полицаите, както за източването на здравната система и НОИ.
- Оказва се, че имаме много пенсионери по инвалидност.
- За мен това е някаква епидемия, която ни е завладяла , имаме около милион хора с инвалидни пенсии, които бяха 300 000 преди 8 г., а през 2008 г. - 850 000. Там очевидно има големи измами, защото нали не си представяте, (1/4 от населението е младежи до 20 г. и там няма много инвалиди), че всеки втори е пенсионер по инвалидност. Нали това не е нормално?. Единственото хубаво нещо, което предлага БСП в тази сфера е връщането на швейцарското правило. И аз съм „за” него. Става дума за това, ръстът на пенсиите да бъде индексиран с 50% с ръста на инфлацията и 50% от ръста на осигурителния доход в НОИ. Сметнах и показа, че за миналата година е трябвало да бъдат увеличени пенсиите с 2,5%, което никак не е много и пенсионерите едва ли биха се зарадвали на такова увеличение. Но тук ситуацията е такава, че и 20% увеличение не ги устройва. На тези хора трябва да им се казва, че няма как станат по-богати и да се припомня, че т.нар. развит социализъм остави изтърбушена държавата и с големи дългове. Да не забравяме, че държавата фалира през 1992 г. и нямаше нито лев оставени за пенсии. Няма как да не припомня и за „лошото” царско управление преди 9 септември, което е оставило огромен златен резерв в пенсионната система, които след това комунистите ги опапкват за няколко години. Това са причините за ниските пенсии, просто нямаме никакви резерви след този „развит” социализъм.
- Налага ли се да има правителството на националното спасение, както обещава Станишев?
- Какво значи правителство на националното спасение? Сега много хора са недоволни. Като не са доволни, има толкова много партии, доколкото зная се водят 153, ами да си изберат някоя и да гласуват. Значи имат избор и да припознаят някоя. Ако не са доволни и от това, 5000 гласа са достатъчни да си направят партия. и щом имат някоя гениална идея, която според тях ще спаси страната, да действат. Сега поне има голям избор от електронни медии и да представят идеите си. Аз съм сигурен, че някой със смислени спасителни идеи ще може да събере подписка да направи партия, но нещо не ги виждам. По-скоро виждам някакъв супер популизъм. Това ми е скъпо, онова ми е скъпо, а не си дава сметка той какво създава. Причините за ниските доходи са ясни – ниска е производителността на труда. Не е нужно някой да ми вярва на мен. Има си европейска статистика, а България е част от ЕС и нашият НОИ редовно се одитира от Юростат, значи методиката е същата. Затова няма какво да се чудим, че средният български инженер взема 5 пъти по-малко от този в Германия. Просто е, защото производителността на труда тук е 4 пъти по-малка. Тук не става дума за мързел, но не е в това проблема. Все още технологиите ни не са на достатъчно високо ниво. А тези промени не стават за 5-10 години, а може би това ще стане за цяло едно поколение, за да стигнем или доближим Германия.
- Специално внимание е обърнато на детските надбавки.
- Не смятам, че детските надбавки трябва да се дават на всички. Откакто съм в частния сектор не си пускам болнични, децата ми не са ползвали държавни надбавки. Това, че десните били против всякакви социални помощи е една от големите лъжи на социалистите. Аз съм тези помощи да се дават на хора, които наистина имат нужда, а не на калпак. И тези помощи трябва да стимулират хората да излизат от тази система. Да им се помага да се образоват и квалифицират, а не да чакат наново пак да ги получават. Съгласен съм да плащам и една година на безработен, но да се образова през това време, а не да си стои вкъщи и да чака пари. Но не съм съгласен той с години да получава пари, затова че няма работа. Пък и така обричаме тези хора на мизерия. Ние не сме от богатите държави, където хората могат да живеят от такива помощи. Ако си политик със социално мислене, трябва да мислиш как бедните хора да си увеличат доходите, а не вечно да стоят на помощи. Така, че за мен подобни мерки, които БСП предлага са асоциолни, защото стимулират създаването на голяма група, в която хората не работят и вечно ще получават някакви помощи.
Не мисля, че и висшето образование трябва да е безплатно за всички. Въвежда се система, което ще е още по-лесно като скоро ще има електронна здравна каса и електронно НОИ, и се смята кои какви доходи има. И тези, които са над определено ниво да плащат такса във вузовете, а тези които са под  чертата да не плащат.
- Доколко има основание разделянето на бедни и богати при данъците?
- Много странно ми е твърдението на Корнелия Нинова, че не били решили какво е богат човек – 2000, 3000 или 5000 лева. Според мен 3000 лева заплата в София е равностойно на 1000 лева във Видин, защото там е 3 пъти по-евтино. Затова е абсурд е да говорим, че това няма значение, както и за ползата от плоския данък. Не е важно с колко ще облагаш високите заплати, защото при появата на различни ставки, не малка част от тези хора изведнъж ще минат на по-нсики заплати, а останалата част ще получават на ръка.. Това в някои сектори не може да стане, но в малкия и среден бизнес е напълно възможно. За това не е нужно дори човек да е с икономическо образование. Всеки ще се опита да си намали данъците. Освен това е доказано, че с плосък данък приходите растат. Лошото е, че партии отляво и от дясно (ДСБ) се опитват да се заиграват със ставките за данъците. В Русия е правен този анализ, в други страни също, че с плоския данък богатите всъщност плащат повече. Така, че социалистите и другите застъпници на тези промени какво искат – да има по-голям процент върху нещо, което няма да се плати ли, вместо държавата да получава повече пари от богатите? Фактически плоския данък прави точно това – хората с високи доходи плащат повече. За да работи една данъчна система е много важно колко струва тя на обществото, колко хора работят в нея. И когато се усложнява системата, разходите по администрирането се увеличават, вместо да се дават за социални помощи или за пенсии. Когато един данък е много сложен, стават повече грешки и корупции. Лоша идея е и данък „колиба”. Богатият човек пак ще плаща повече за големите си къщи от този с колибата. Системата трябва да е проста и лесна за разбиране. А идеята за данък „лукс” най-вероятно ще доведе до корупция и едва ли ще носи повече приходи, а само ще увеличи издръжката на данъчната система.
- С тези наивни обещания БСП не се ли връща назад в годините, когато тези номера минаваха?
- Аз няма да гласувам за БСП и затова не ме интересуват техните обещания, но може би все още минават подобни обещания пред техния електорат.
- Какви са вашите прогнози за резултатите от предстоящите избори?
- Засега се очертават 5 партии и почти не виждам откъде може да се получат изненади. Малко вероятно е протестиращите да се обединят и да направят формация, която да вкара депутати. Няма нищо лошо в тези протести, но те бързо се промениха, някои искания са напълно основателни, но повечето са абсурдни. Пък и се оказа, че те не са толкова много. Затова смятам, че след като не се вижда някакво друго дясно обединение, в парламента ще влязат само ГЕРБ, БСП, ДПС и АТАКА и България на гражданите.
- Има ли вероятност в тази суматоха от протести да изскочи някаква партия, както успя да го направи Волен Сидеров, като създаде АТАКА за 2 месеца.
- Не вярвам. Волен нямаше да влезе сега, ако ситуацията не бе такава. Нещата му се случват, защото той прегазва всякакви норми и на митингите говори за разстрели, включително и за моя. В едно телевизионно предаване го захапах с факти и той призоваваше на митинга си за моя разстрел. Още по-невероятното е, че след това го даваха 3 дни по телевизията. Защо тук няма СЕМ? Какво е това нещо - в свободна държава лидер на партия да говори за разстрел. На телевизията се отнема лиценза, а на този който говори това – му се прави бележка и втория път – хайде. А Волен ги говори непрекъснато тези неща.
- Защо казватe, че не е опасно, ако се сбъднат най-черните прогнози и цяла година сме в избори?
- Не е страшно, защото няма опасност да се излезе извън рамките и бюджета. И другата причина е, че на мен това правителство ми е много симпатично. Става дума за това, че в него са събрани отлични специалисти. Аз имам един принцип и когато не познавам един човек, най-добрата референция за него е какво е учил, колко е работил и къде. Когато видим, че той е учил в много добри университети и работил години наред в много сериозни институции, какво лошо може да кажем. Кой може да каже нещо против европейската банка за възстановяване и развитие, където е работила едната от вицепремиерките. Какво може да се каже лошо за Асен Василев, учил в Харвард, създал една от петте търсачки за ценообразуване на самолетни билети в света. Какво против да кажем за Роман Василев? Завършил е инженерство в Китай. Представете си какви усилия са това, а после е учил и японски и е работил в Япония като инжинер. След това е завършил едно от най-добрите бизнес училища в света, в Аризона, САЩ, има магистратура. Освен това управлява Българския офис на голяма компания с висококвалифицирани инженери, икономисти, технолози, които са световен лидер в своята област. Много ясно, че този човек ще разбира от електронно правителство. Този човек е доказан. Той не е бил съветник в някое село и преди това да е завършил някой съмнителен университет и тогава да е станал депутат. На Роман Василев не му е такава историята.
Затова искам това правителство да остане по-дълго, затова са ми симпатични. Плаша се да не дойде на власт БСП и Атака и да вземат веднага да увеличат държавните разходи, заплатите в публичния сектор и пенсиите неразумно високо.

Прочети още...

ВАЛЕНТИН СЪЙКОВ: ПОКУПКАТА НА ИМОТ НА ЦЕНА 3 ПЪТИ ПО-НИСКА ОТ ПАЗАРНАТА ГОВОРИ ЗА НЕКОРЕКТНА ТЪРГОВСКА ПРАКТИКА, УКРИВАНЕ НА ДОХОДИ И НЕПЛАЩАНЕ НА ДАНЪЦИ 5GMEDIA И BULGARIA NEWS ПУБЛИКУВАТ ЗА ПЪРВИ ПЪТ НАЙ-ВАЖНОТО, КОЕТО ТРЯБВА ДА ЗНАЯТ ЗА BREXIT БЪЛГАРИТЕ, ЖИВЕЕЩИ ВЪВ ВЕЛИКОБРИТАНИЯ НИКОЛАЙ СТАЙКОВ: АНТИКОРУПЦИОННИЯТ ФОНД НЕ Е ПАРАЛЕЛНА ПРОКУРАТУРА, ГРАЖДАНИТЕ ИМАТ МЯСТО В ПРОЦЕСА, КОЙТО ТРЯБВА ДА ДОВЕДЕ НЕ САМО ДО СЪДЕБНА РЕФОРМА, НО И ДО РАБОТЕЩО ПРАВОСЪДИЕ РУМЕН РАДЕВ: ПАРТИИТЕ НАБЛЮДАВАХА С ТРЕВОЖНО ОЧАКВАНЕ ДАЛИ ЩЕ БЪДЕ СЪСТАВЕН КАБИНЕТ БЕЗ ТЯХНО УЧАСТИЕ И ЕТО ЧЕ ТОЙ Е ФАКТ ИВЕЛИНА ПЕНЕВА: СКЛЮЧЕНИТЕ ДОГОВОРИ ЗА БЕЗВЪЗМЕЗДНА ФИНАНСОВА ПОМОЩ ПО ОП „ИНОВАЦИИ И КОНКУРТОСПОСОБНОСТ” СА ОБЩО 862 С ОБЩ РАЗМЕР ОТ 1.007 МЛРД. ЛВ. ЛЮБА КУЛЕЗИЧ: КАТО НЯМА ДЕМОКРАЦИЯ, ИМА ДИКТАТУРА. ТОЧКА ПО ВЪПРОСА. АЗ НЕ ЖЕЛАЯ ДА ЖИВЕЯ В ДИКТАТУРА! КРАСИМИР КАРАКАЧАНОВ: КРАЙНО ВРЕМЕ Е БЪЛГАРСКИТЕ ПОЛИТИЦИ ДА РАЗБЕРАТ НЕЩО МНОГО ПРОСТО: ЧЕ НАРОДЪТ ГИ ИЗБИРА, ЗА ДА СЛУЖАТ НА НАЦИЯТА И НА ИНТЕРЕСИТЕ НА БЪЛГАРИЯ, А НЕ ДА СИ ЧЕШАТ ЕЗИЦИТЕ СЪС ПРАЗНИ РИТОРИКИ И ДА СИ ТЪРСЯТ РАБОТА В ЧУЖБИНА

Коментари и мнения

Напиши коментар

* Вашето име:
* Коментар по темата:
* Моля въведете кода от картинката:

* Задължителни полета

Денят в снимки

Протестъри 2020 Още снимки »
Времето от Termo.bg
Time: 0.377 sec
Memory: 5.35 Mb
Peak memory: 5.66 Mb