КАК СЕ СПАЗАРИХА 33 ХИЛЯДИ ДКА ГОРИ
Загубите от сделките, в които частните фирми изкупуваха на безценица гори, които после разменяха с държавните лесничейства срещу апетитни терени около големите курорти, трудно може да се изчислят
Елена Маркова, Венци Михайлов | 10.08.2009 15:17Забраната за замяна на държавни с частни гори беше записана в Закона за горите и беше приета от парламента на 16 януари. Не без съдействието на тогавашния председател на земеделската комисия Васил Калинов (БСП) мораториумът трябваше да влезе в сила чак от март. След намесата на природозашитниците обаче председателят на парламента Георги Пирински разпореди това да стане от датата на публикуване на закона в Държавен вестник. Текстът излезе на 23 януари, но месец по-късно в агенцията са приключвани преписки със задна дата, предупредиха първо природозащитниците, а след това и земеделските експерти на ГЕРБ. Такова беше и първоначалното заключение на прокуратурата и Държавната агенция „Национална сигурност", които през март нахлуха в земеделското министерство и горската агенция и иззеха документацията за всички сделки. Председателят на ДАГ Стефан Юруков защитава замените с аргумента, че така държавата получава много по-големи терени качествени гори срещу безполезни храсталаци по морето, при това на принципа 1 към 10
Прочети пълния текст




