ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО – КАЧЕСТВО ИЛИ ПРЕРАЗПРЕДЕЛЯНЕ НА РЕСУРСИ

Накратко: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО – КАЧЕСТВО ИЛИ  ПРЕРАЗПРЕДЕЛЯНЕ НА РЕСУРСИ
Снимка: images.ibox.bg Проблемите пред здравеопазването не започват и не свършват с поредния министър

Ще съумее ли министърът на здравеопазването да каже на глас, че през последните 10 години се обезцениха основни специалности?

Bulgaria News | 02.08.2009 19:11

След като се опитаха да видят на пръв прочит кой какво унаследява в съответното ведомство, вероятно новите министри, както и мнозина от работещите в съответните сектори, се питат какво ще се случи и какво конкретно може и ще се промени към по-добро в ресора им. Пред министъра на здравеопазването стоят  със страшна сила нерешени въпроси на недореформираната докрай система. Питаме се обаче ще може ли новият министър да реши следните дългогодишни проблеми:

 

  1. Как ще бъде трайно решен въпростът с  неосигурените пациенти – кой действително не може да си плати здравните вноски поради липса на приходи и кой - за да не пълни източващата се Здравна каса нахалост, без той самият да има нужда сега. Пък като ти притрябва я байпас, я стенд – ще си платиш 15 вноски накуп - и влизаш в системата.

 

  1. Как ще бъде разрешен въпросът с 24 часовото разположение на  джипитата. Не сме чували, между другото,  в Европа за такова закрепостяване на лекари – все едно не вършиш работата си, а изтърпяваш заточение, защото дори и за еднодневно отсъствие трябва да уведомиш съответната РЗОК, че еди кога си ще отсъствуваш поради еди какво си. За един нормален и достатъчно отговорен лекар е обидно  да пише подобни уведомителни писма.

 

  1. Как ще бъде решен въпросът с т.нар. регулативни стандарти? Кой всъщност отнема правото да работиш по правилата на медицинската практика? Докога лекарите ще бъдат поставяни пред дилемата да те глобят поради превишени стандарти? Или че не си направил  задължителните  изследвания на пациента? И кое всъщност е по-малкото зло?

 

  1. Как ще бъде решен въпросът с прехвърлянето на отговорността за пациента като футболна топка – кой да го изследва, кой да го насочи към стационар – онова джипи, което взема много пари без да ги заслужава, или вездесъщият специалист?

 

  1. Как ще се преодолее онова засилващо се противопоставяне вътре в съсловието - между провинциални и столични болници, между специалисти и джипита, между  различните сдружения?

 

  1. Как ще се реши по европейски казусът с различните цени на едни и същи лекарства в аптеките?

 

  1. Как ще се реши въпросът с Националната здравна карта -задължителен или препоръчителен характер ще има? И кои точно болници ще утвърди тя – дори и тези, за които е ясно, че са на пазара, защото са собственост на наш човек; дори и тези, които работят само по скъпи пътеки и там не умират пациенти?

 

  1. Как ще се реши въпросът с регистъра на лекарите сега, когато министърът идва от шефското място в БЛС? Ще съумее ли да го направи и да каже на глас, че през последните 10 години се обезцениха основни специалности като педиатрия и вътрешни болести? И пресилен ли е страхът, че след не повече от 5 години няма да имаме специалисти в тези профили? Или това не бива да се казва на глас?

 

  1. Какво ще се прави с обезценяването на труда на медицинските сестри, акушерките и рехабилитаторите? И как ще ги спре здравното ведомство да не ходят в Европа да работят в старчески домове?

 

  1. Как ще се въведе действително акредитация на лечебните заведения – защото сега всички са с по много звезди в категорията, а като опрем до тях, сами знаем какво се случва.

 

  1. Ще има ли повече от една здравна каса  или в играта трябва да се включат и доброволните фондове ? И какво в крайна сметка ще целим – повече и качествени услуги в здравния сектор или само преразпределяне не обществения ресурс?

 

  1. Как ще се преодолее практиката преговорите по нов рамков договор да се превръщат  в игра на нерви за участващите? И действително ли ще се договаряме, за да постигнем подобряване на системата?

 

  1. В крайна сметка ще продължим ли отнякъде или ще започнем отначало? Може би въпросите биха били актуални и след края на този мандат (без значение кога ще завърши той), както са били актуални и през лятото на 2005 г. Може би тези въпроси си е задавал и бившият министър проф. Гайдарски? Иска ни се отговорът да е отрицателен. А на вас, господин министър?  
 

Прочети още...

ЗАКОНА ЗА ЛЕБЕЧНИТЕ ЗАВЕДЕНИЯ МИНА НА ПЪРВО ЧЕТЕНЕ РОМИ СЕ СЪБИРАТ В ПАНАИРА НА ЧЕРВЕНИЯ ОЛИГАРХ ГЕОРГИ ГЕРГОВ ДА СЪЗДАВАТ ПАРТИЯ В ПОДКРЕПА НА БСП ПРОТЕСТНИЯТ "ОРЕШАРСКИ МАРШ" СТИГНА ПЕША ОТ СОФИЯ ДО ВАРНА,УТРЕ ЩЕ ОКУПИРА ВХОДА НА ЕВКСИНОГРАД ФЕЙСБУК-ФОЛКЛОР: "СТАНИШЕВ -НОВИЯТ ЦАР КИРО", "УЧИ,МАМА,ДА НЕ ХОДИШ НА КОНТРАПРОТЕСТ", "ВСИЧКОТО МЕРИНДЖЕЙ ЗА ПРАВИТЕЛСТВОТО","СЛУЧАЕН ПРЕВОЗ ПОДКРЕПИ СЛУЧАЙНА ВЛАСТ" REUTERS: БЪЛГАРСКИЯТ ПАРЛАМЕНТ, ДОМИНИРАН ОТ БСП И ДПС СПЕЧЕЛИ ГЛАСУВАНЕТО С ПОМОЩТА НА НАЦИОНАЛИСТИЧЕСКАТА ПАРТИЯ "АТАКА" ИЗКУСТВОТО СРЕЩУ БРУТАЛНОСТТА: ТРИМЕТРОВИ ПАНА С ЛИЦАТА НА ТРИГЛАВАТА ЛАМЯ ПРИПОМНЯТ КАК ЗАПОЧНА ВСИЧКО НА 14 ЮНИ 1500 ПОЛИЦАИ ОХРАНЯВАТ РАЙОНА ОКОЛО ПАРЛАМЕНТА,СПИРАТ ПРОТЕСТИРАЩИТЕ,ДОПУСКАТ КОНТРАПРОТЕСТИРАЩИТЕ КЪМ "АЛЕКСАНДЪР НЕВСКИ" ИЗВЪНРЕДНО ПЛЕНАРНО ЗАСЕДАНИЕ: ВЛАСТТА СЕ БАРИКАДИРА С ОГРАЖДЕНИЯ,БРОНИРАНИ АВТОМОБИЛИ,ЦИГАНИ И АВТОБУСИ ОТ ПРОВИНЦИЯТА ИЗВЪНРЕДНО ПЛЕНАРНО ЗАСЕДАНИЕ: ВЛАСТТА СЕ БАРИКАДИРА С ОГРАЖДЕНИЯ,БРОНИРАНИ АВТОМОБИЛИ,ЦИГАНИ И АВТОБУСИ ОТ ПРОВИНЦИЯТА ДАЛИ СМЕТКИТЕ НА РАДАН (КОСТОВ) НЯМА ДА ИЗЛЯЗАТ КРИВИ И ДСБ ДА ОСТАНЕ В ПОЛИТИЧЕСКАТА ИСТОРИЯ НА БЪЛГАРИЯ КАТО УБИЕЦА НА ДЯСНОТО?!

Коментари и мнения

Автор: индивид От дата: 2009-08-02 22:33 В здравеопазването е реализиран на практика лозунгът на комунизма: „От всекиго според способностите, всекиму според потребностите.” Всеки дава задължително колкото може, според способностите си. Получават онези, които са болни, според потребностите си. Или които си изкарат документ, че са болни. Да плащаш от собствените си пари за издръжка на общ казан, от който други се ползват лично, обикновено не е сърдечно желание на смислените и разумни хора. Трагедията на общия казан се дължи именно на рационалността в действията на хората. Проблемът идва не от неразумността на хората, а от самата вътрешна логика на общия казан:ВСЕКИ ИСКА ДА УЧАСТВА В ГРЕБАНЕТО, НО НЕ И В ПЪЛНЕНЕТО. Не е никаква изненада, че хората не искат да го пълнят, за да гребат, крадат и пилеят други ог него Здравните грижи са стока като всички други стоки на пазара. Когато са общи, хората ще злоупотребяват с тях, но няма да искат да плащат за тях. Логичното и честно решение за здравеопазването е да ни бъде позволено(до къде сме стигнали!!-да не разполагш със СОБСТВЕНИЯ СИ ЖИВОТ!!) то да е лична отговорност на всеки отделен човек и за неговите близки. Хората са рационални. И когато сами трябва да понасят разходите от своите действия, те сами могат да решат дали и колко пари да отделят за своето здравно осигуряване. Те могат да изберат да водят здравословен начин на живот, могат да изберат да си направят здравна застраховка в застрахователна компания, могат да изберат да се организират със свои приятели във взаимоспомагателна организация. Повечето хора ще поемат разходите за своите семейства и близки.Каквито и да са многобройните форми на несоциалистическо здравно осигуряване, хората ще бъдат много по-отговорни и разумни в използването на здравните ресурси. Тъй като всяко тяхно действие ще налага върху тях определени разходи. И тъй като няма да очакват другите да поема тези разходи вместо тях, рационалната логика ще изисква те да са внимателни и отговорни към СОБСТВЕНИЯ СИ ЖИВОТ И ЗДРАВЕ!!!

Напиши коментар

* Вашето име:
* Коментар по темата:
* Моля въведете кода от картинката:
 
  * Задължителни полета

ЗАКОНА ЗА ЛЕБЕЧНИТЕ ЗАВЕДЕНИЯ МИНА НА ПЪРВО ЧЕТЕНЕ

15.07.2015 08:37 Това стана още преди дебатите по въпроса, като Москов обяви, че няма да държи този...

РОМИ СЕ СЪБИРАТ В ПАНАИРА НА ЧЕРВЕНИЯ ОЛИГАРХ ГЕОРГИ ГЕРГОВ ДА СЪЗДАВАТ ПАРТИЯ В ПОДКРЕПА НА БСП

18.08.2013 15:17 Ромите бяха ударната група в про-правителствената манифестация в София в петък,заедно с...

Денят в снимки

Роден е Дъстин Хофман, един от най-изтъкнатите актьори на американското кино от края на XX век Още снимки »
Времето от Termo.bg
Time: 0.225 sec
Memory: 5.47 Mb
Peak memory: 5.81 Mb
Total SQL queries: 165
Total SQL time: 0.193 sec
Slowest SQL query time: 0.167 sec
Slowest SQL query:
SELECT 
									a.ID,
									a.publish as date,
									am.enabled,
									am.Title as title,
									am.Resume as resume,
									DATE_FORMAT(a.publish,"%d-%m-%Y %H:%i") as publish,
									CONCAT("thumb",".",a.extension) as thumb,
									IF(a.tag IS NULL,CONCAT("post",a.ID),a.tag) as path,
									d.category_id as category_id
FROM bn_articles a
													INNER JOIN bn_articles_distribution d
													ON d.ArticleID = a.ID
 INNER JOIN bn_articles_meta am
																		ON am.ArticleID = a.ID
WHERE a.publish <= NOW() AND am.language_id = 1
AND d.category_id = 7
ORDER BY date DESC 
LIMIT 0,3