ВЪРНАХА ПОМОЩИТЕ ЗА МАЙКИ И МЛАДИ СЕМЕЙСТВА
Финансовото министерство прогнозира по-малък от очаквания спад на икономиката през тази година. Заемите от физически лица за суми над 20 хил. лева ще се декларират пред данъчните
Елена Димитрова | 30.11.2009 17:54Майките студентки ще получават по 2880 лева еднократна помощ за отглеждане на дете, реши бюджетната комисия в парламента. Депутатите гласуваха на второ четене бюджета за следващата година. Държавната помощ ще се получава на първата година от раждането или осиновяването на детето. Майките на близнаци също ще получават еднократна помощ по 1200 лева за всяко дете. Размерът на помощите се запазва като през тази година. Те бяха „възстановени” в бюджета след като финансовото министерство поправи „техническата грешка” между двете четения на закона в парламента. Запазват се и досегашните държавни помощи от 250 лева за раждане на първо дете, 600 лева за второ дете и по 200 лева за всяко следващо, решиха още депутатите. След молбата на премиера Бойко Борисов, депутатите възстановиха и отмененото облекчение за млади семейства, което им позволява да приспадат от облагаемите си доходи лихвите за ипотечния заем, ако той е за покупка на първо жилище. Преференцията беше въведена от предишния кабинет и трябваше да влезе в сила от началото на следващата година. По предложение на финансовото министерство тя беше отменена, тъй като засяга единствено двойките със сключен граждански брак, в които единият партньор е на възраст до 35 години. Облекчението се приемаше за дискриминационно спрямо останалите двойки, които също имат немалки разходи за обслужване на жилищните си заеми. Миналата седмица депутатите отмениха данъчното облекчение, но сега възстановиха старото положение с препратка от преходните и заключителните разпоредби на Закона за държавния бюджет за 2010 г.
Прочети пълния текст




