ОПАСЕН НЕПУКИЗЪМ НА ФОНА НА ОБЩОЕВРОПЕЙСКАТА КРИЗА

Накратко: ОПАСЕН НЕПУКИЗЪМ НА ФОНА НА ОБЩОЕВРОПЕЙСКАТА КРИЗА
Снимка: Bulgaria News "Ако правителството не встъпи в ролята на конструктивен спасител на нацията, да не се губи никакво време, да се обърнем към МВФ и да се върви към предсрочни избори."

В медиите властва изключително опасен и приспивен консенсус, че у нас всичко е наред, въпреки задълбочаващата се глобална финансова криза. Българското правителство недооценява мащаба на проблема, нито реалните ефекти върху икономиката

Лондон, проф. Димитър М. Иванов, специално за Bulgaria News | 17.05.2010 12:00
Свидетели сме на една дълбока, остра и продължителна дългова криза в Гърция и в цяла Европа, която независимо от своя ранен стадий е едно по-нататъшно задълбочаване и ескалиране на глобалната финансова криза. Далеч не е случайно, че днес в Der Spiegel, нормално твърде сдържаният президент на Европейската Централна Банка, Жан-Клод Трише възкликва, че финансовите пазари и икономиката се намират "в най-трудната от Втората Световна Война ситуация"?
Обясненията, които се дават у нас за дълговата криза в Европа са противоречиви, некомпетентни, опасно манипулирани, далеч от истината, скриващи задаващата се икономическа катастрофа. И това засилва у всеки чувството за изоставеност, за липса на силна държава; на честно управление, на способни политици, които да водят напред хората в тези сложни за цял свят времена.
 
Изключително опасен и приспивен е и властващият по медии и телевизионни канали некомпетентен консенсус, успокояващ, че у нас всичко е наред и че всъщност "има нещо гнило в Дания"
 
 и в Гърция, Португалия, Испания, Ирландия, Италия, Франция, Германия, Великобритания. Оригиналните, честни и обективни анализи, предупреждения и идеи или се заглушават, или политически ангажираният медиен истаблишмънт контролира дебатът по такъв начин, че винаги консенсусното виждане ги потопява в евтини водопади от думи.
А в същото време, кризата у нас, икономическа, финансова и социална продължава да се вихри и засилва по един отчаяно разпасан, неконтролиран начин, без да са налице видими и сериозни индикатори, че правителството е способно да предложи стройна, логична, взаимообвързана и консистентна програма за спасяване на българската икономика.
С този анализ продължава поредицата от открити публични диалози в цялата страна, с други граждански организации, експерти, интелектуалци, политически партии, браншови асоциации, синдикати, цялото гражданско общество и др. у нас и в чужбина.
 
Няма никакво съмнение, че се намираме на границата на опасността от огромно сгромолясване, чиито национални, социални и граждански измерения и последствия могат да се окажат фундаментално катастрофални за поколения българи напред.
 
За кой ли пореден път подчертавам, че недостатъчното разбиране на характера на кризата и нейните измерения продължава да тегне върху рационалния избор на решение за нашето излизане и спасяване от нея. В огромното мнозинство страни в света правителствата отначало се заеха със спасяването на частния сектор и домакинствата, за да преминат сега към публичния сектор. У нас не само, че нищо не се направи за намаляване на огромната задлъжнялост на частния сектор и на българските домакинства, ами сега под угрозата на един увеличаващ се бюджетен дефицит и на фона на паническите и безпомощни действия на правителството да го запълни, тези сектори са съвсем изоставени на самите себе си.
 
Което естествено, тотално ще парализира и без това замрелият български икономически живот.
 
Дава ли си някой реална сметка за това?
Разбираме ли, че късогледното вторачване на финансовия ни министър в бюджета, пречи на правителството да види средносрочните и дългосрочни измерения на кризата.
Бюджетът не е антикризисен план. Той е - или би могъл да бъде, - само един инструмент, нищо повече в борбата с кризата. 
В този смисъл, крещящата и продължаваща липса на ефективен стратегически план за спасение на икономиката ни у нас, на фона на серията земетръси които започнаха и ще продължат дълго време в цяла Европа, поставя вече и въпроса за качеството на политическата власт у нас и нейният потенциал спрямо уникалността на ураганът сред който България може да потъне.
Не искаме да погледнем нещата в тяхната оголена реалност, да ревизираме евтини и популистки позиви, като например този за влизане в еврозоната, едва ли не от утре.
 
Приоритет на правителството? Не спасяването на потъналите изцяло в дългове български фирми, не поне малкото вдигане на стандарта на живот в най-бедната страна на Европа, а - влизане в еврозоната?
 
В коя "еврозона" бих попитал? Тази на Гърция, Испания и Португалия ли, или тази на Германия и Франция?
И тук, държа да подчертая, въобще не става дума за политически критерии или за робуване на сегашната драматична ситуация. С 138 % общ фирмен и домакински дълг от БВП на страната, ние надвишаваме САЩ и се приближаваме до Гърция. И тук не включвам бюджетния дефицит.   
Не искаме да видим историята, да се върнем към нейните уроци.
Не искаме и да знаем например, че един Кейнс е бил също така един самотен и тотално изолиран и отхвърлен глас, когато е имал дързостта открито да каже, че продължаването на подкрепянето на златния стандарт във времена на криза е тотално безсмислено и тласка страната към дефлация. Но е нямало кой да го чуе, преди да стане късно.
 
В днешната дългова криза в Европа еврото е почти като златото по времето на 30-те години на миналия век.
 
Гърция, Италия и другите изпаднали в остри дефицити европейски икономики за съжаление не могат едностранно да девалвират еврото (така, както това можеше да се случи със собствената им вътрешна валута преди да се премине към еврото!), тъй като това е наднационална валута и единствената възможна променлива за тях остава повишаването на лихвените проценти.
Да, засега Европа намери временно решение на опасността от разрастване на гръцката криза и по-нататъшната зараза в цяла Европа; най-голямото по обем финансово спасяване в света - 750 милиарда евро (1 трилион долара) - 500 млрд евро от Европа (ЕК, еврозоната и ЕЦБ) и 250 млрд. евро от МВФ.
Но и тук не се казва цялата истина.
А тя е, че тези планирани фондове не са достатъчни за да се финансира дългът на Португалия, Испания, Италия и Ирландия - 10 пъти общо по-голям от този на Гърция (надхвърлящ 355 милиарда евро) и четири пъти надхвърлящ гаранциите съгласувани за новите спасителни фондове.
Не се анализира хладнокръвно и почти смехотворното и твърде противоречиво решение фалирала Гърция, да участва във фонд, чрез който да се подпомогнат нейните кредитори? Или пък това, държавите в криза, които ще получат помощ да финансират загубите, които ЕЦБ ще инкасира изкупувайки ценни книжа от задлъжнелите държави.
 
Прилича ли това на една финансова пирамида, построена върху клатещи се карти?
 
Германия и Франция трябва да се бръкнат много дълбоко, за да се опитат да спасят Гърция. И справедливо. Гражданите на Германия си задават много и сложни въпроси.
Сравненията с историята не са трудни да бъдат направени.
Изправена пред задължението да плаща огромни и несправедливи репарации след края на Първата световна война, в следствие на един прибързан и едностранен Версайски договор, Ваймарската Република в Германия е мъртва след не повече от 10-11 години и Хитлер идва на власт, за да извади една икономика от кризата, бедността и хиперинфлацията.
Този спомен е повече от жив днес, когато
 
цяла Европа прилича твърде много на Европа на 30-те години на миналия век.
 
И много германски граждани неразбират защо трябва да работят до 67 години и в същото време да финансират със своите спестявания гърците, които работят до 53 години и получават и 14 месечна заплата всяка година?         
Това, което не се казва на хората е много просто.
И то е, че
 
Гърция се нуждае да вземе заеми от всекиго, за да може да покрие своя бюджетен дефицит. Но от същото се нуждаят и другите.
 
Днес Гърция има избор между това да си плати дълговете или да не ги плати, още повече, че в света няма легален механизъм задължаващ държавите да си плащат дълговете. Всъщност, по този начин е започнала и Великата Депресия. Нациите са достигнали момент, в който не са могли повече да продължават да поддържат златния стандарт и така се стига до валутната криза в 1931 г.
Днес Европа е в същата ситуация, само че вместо със златото, с еврото.
И Гърция, и Испания, и Португалия не могат нищо да направят заради фактът, че са в еврозоната. При друг случай, ако те контролираха своята собствена валута, те просто щяха да я девалвират. Тази опция сега не съществува. И затова сериозните анализатори признават и посочват, че
 
същността на проблема стои в създаването на една еврозона от неравностойни икономики, независимо от прилаганите критерий за влизане в нея.
 
От тази неравностойност губят както слабите в зоната икономики, така и силните, като Германия (чиито експорт е 2/3 насочен към изпадналата в криза Европа). Единната европейска валутна единица скри множество големи различия между икономиките, които я възприеха; чувствителни различия в производителността на труда, във фискалните и социални политики. И всичко това - на фона на абсолютно липсващи механизми за компенсиране на икономическите и финансови различия. В този смисъл, бомбата бе заложена още при процеса на създаването на еврозоната.
И затова днес пред Европа стои въпросът с редица радикални изходи:
 
да потъне ли Европа финансово, спасявайки еврото, или да скъса пъпната връв на еврозоната с Гърция, както и с някои други икономики?
 
Очевидно е, че Гърция няма да може да изплати своите дългове, за които тя не е единствено виновна, нито нейните правителства. Гражданските протести там могат да прераснат в една масивна социална буря, която може да се разпространи и в цяла Югоизточна Европа. Няма съмнение за никого -и ЕС, и ЕК, и ЕЦБ са слепи да идентифицират рано зараждащата се дългова криза и колапсът на системата в Гърция и в Европа.
 
Днес финансовата къща на Европа е пред пожар. Никой не би инвестирал в държавни облигации на която и да е страна сега.
 
Затова и идеята България да пусне държавен облигационен заем сега е несъстоятелна. Както и никой няма никакво намерение някога да си изплати всички дългове. Системата просто вече е подлудяла, не работи и това е ясно за тези, които умеят да разбират икономическото и финансово поведение на съюзи, държави, корпорации.
Така че, въпреки популисткият ентусиазъм от взетото решение за спасяването на Гърция и на другите задлъжнели европейски икономики, ситуацията далеч не изглежда лесна за спасяване.
Първо, тези 750 млрд. евро помощ са все още виртуални пари - те "биха могли" да бъдат мобилизирани, но все още не са.
Второ, нито гърците ще могат да реализират една такава свиваща разходите програма от икономии (да не забравяме, че подобна програма не се оказа печеливша формула за изпадналата в криза Югоизточна Азия в периода 1997/1009 г.!), нито пък другите европейски правителства са във финансово състояние да им дадат обещаните днес средства. И това трябва добре да се разбере.
Трето, не може една Испания, например, да даде на Гърция парите, които тя самата няма, задлъжнявайки още повече. Както и Гърция примерно утре да заеме на Португалия парите, които днес е получила от задлъжняла Италия. Всичко това са абсурдни решения, които няма как да бъдат реализирани.
Защо днес гърците да увеличават потреблението, когато бъдещето на техните евра е несигурно? Да, това ще бъде катастрофално за икономическия растеж на Гърция, както обаче и ампутирането на покупателната способност на гърците, което те няма да приемат.
 
Ако всички ние не видим тези истини и не започнем да мислим рационално и дългосрочно, и да се изправим умно срещу реалностите, то тогава хоризонтът ни ще бъде твърде мрачен.
 
Редица икономически постулати се срутват и цялото това безсмислие, - че ако вземем на заем пари, а не да си ги отпечатаме е по-малко инфлационно, -  вече е окончателно разголено. Това, което става в Гърция, като домино започва да се срутва в целия свят. Най-голямото срутване на фондовите борси, за един ден, отчетено от индекса Dow Jones бе през 1987 с около 500 пункта за един ден. След това през 2008 имаше втори срив, който би предишния рекорд, като беше с 750 пункта. Сега, на 6 май 2010 г. сривът достигна 1000 пункта и очевидно, че не е в резултат на смешните обяснения, отнасящи се до намаляването на корпоративните печалби в Европа.
 
Това, което се случва с Гърция е една доста точна пътна карта на това, което скоро ще се случи с голяма част от Европа.
 
Философията на създаването на единната валута без единно централно икономическо управление - се оказа лошо измислена. Днес е необходим спешен план за преструктуриране на всички европейски икономики, ако все още има какво да се спасява. Времето е твърде малко.
Единствената възможност за един по-розов сценарий е вземането на бързи и радикални мерки от страна на европеските лидери, относно организационното укрепване на икономическото управление на ЕС, респ. на еврозоната. Но и тук редица уроци следва да бъдат разбрани.
 
Не може да има обща валута без общо икономическо управление; без една силна хармонизирана и координирана икономическа политика, ако трябва - един тип икономическо правителство на еврозоната!
 
Целта е създаването на реален легален капацитет за отпускането на ценни книжа (облигационен заем) от името на цяла Европа, създаването на силна обща наднационална фискална и социална политика и координация на тази политика между страните-членки на ЕС; на една обща и координирана данъчна политика с определени и съгласувани принципи, "тавани" и "подове"; на нов по-строг пакт за стабилност, както и засилване на банковото регулиране. Ако това може да се реализира бързо, то ситуацията има някаква надежда за овладяване, но то също ще бъде доста дълъг процес.  
Това, което силно безпокои множество експерти и граждани е, че
 
няма реално разбиране от страна на българското правителство на тези опасни и дългосрочно икономически и геополитически процеси.
 
Нито някаква отработена вътрешна и международна позиция на реагиране и даже на проактивност. Приказките, че България е незасегната или, че ще остане незасегната са само за наивници. Лихвените проценти отново започват да се покачват, заради тяхната зависимост от чужди източници да финансират изпадналите в остър дефицит бюджети на редица европейски страни. Международният капитал е уплашен и не желае да инвестира в Гърция и в нейните съседи, даже когато валутата е евро и всичко това показва, как външните международни сили на липсващо доверие - влияят върху вътрешната политика на едно или друго правителство. 
Близо 10-месечното закъснение в действията на правителството да предложи национална антикризисна програма доведоха до очевидното
 
ликвидиране на всякаква възможност България да излезе от кризата, надминала поне с едни гърди някои от другите еврочленки,
 
стоящи пред нас по стандарт на живота. Липсата на реформи в публичния сектор и паническото и безпланово орязване на разходи - доведоха до още по-голям срив в качеството и ефективността на неговата работа, а не до обратното. 
Ясно е, че да се режат разходите в администрацията по такъв безумен начин само ще засили социалните недоволства и протести у нас. Още повече на фона на една очевидно липсваща отдавна, още преди времето и на Тройната Коалиция стройна дългосрочна програма за развитие на ресурсната база на висшата държавна администрация у нас. В момента, ние обезглавяваме министерства, дирекции, отдели, без никакъв шанс за едно качествено и рационално ресурсно усъвършенстване на тези органи. Трупаме огромен проблем в публичния сектор и то върху нерешените проблеми в частния сектор; в сектора на домакинствата и в регионите.
 
А финансовият министър, оставен без никакъв колегиален или парламентарен контрол, продължава с твърде погрешните си и опасни виждания да копае един дълбок дефлационен капан, в който българската икономика окончателно да застине за години.
 
Не се разбира, че дефлацията в личните доходи комбинирана с продължаващата девалвация на еврото спрямо останалите валути в света - означава за тези, които експортират за Европа и за еврозоната - продължително пресъхване на растежа на техните доходи. И то още в следващите месеци.Застинали са инвестиционни проекти, приватизации, концесиониране. Бавят се даже открити вече процедури. Всичко това подкопава и най-малките възможности за чужди инвестиции в страната. Един такъв сектор, като секторът на отбраната, който е в подем в цял свят и който днес може да издърпа индустриалният растеж на България също е изоставен на самотек.
Финансовият министър очевидно не разбира, че икономиката не може да функционира без хората, без фирмите, без домакинствата, без публичния сектор - да вземат заеми. Както и че натрупаните дългове - публични, потребителски, фирмени - не могат да бъдат изплатени, ако няма достатъчен растеж на икономиката.
 
Дълг не се изплаща с изтискване на ресурси, това е абсурдна политика. Изплаща се единствено с повишаване темпа на растежа.
 
Къде е неговата политика за растеж?
Ако той не може да отговори на този въпрос, надявам се, че премиерът трябва да може.
Настъпват очевидни затруднения и в банковия сектор, и не само в банките-подразделения на гръцките банки. Става дума за всички европейски банки, представени у нас, които са носител и експозирани към гръцки дълг, като БНП Париба, Сосиете Женерал, Уникредит и др. Въпросът с преструктурирането на банковия сектор у нас продължава да стои с изключителна и бих казал незабавна важност. Не бих пропуснал също така да подчертая и изключителната важност на въпросът поставен наскоро от моят колега г-н Любомир Христов свързан с определянето от страна на банките на лихвените проценти по потребителските кредити. Това, което имаме в момента е един безпрецедентен механизъм на самоволно определяне на лихвите, който не съществува никъде и който е в очевидно нарушение с основни граждански и конституционни права. В този смисъл, изцяло подкрепям предложенията на Любомир Христов за незабавно преразглеждане на съответните текстове от закона в Парламента.  
И нека в крайна сметка, да не се забравя, че цялата тази икономическа и социална ситуация се разгръща на фона на едно правителство с твърде крехка парламентарна подкрепа. Следизборната еуфория сред избирателите от махането на Тройната Коалиция от властта бързо се изпари на фона на очевидната, поредна и разочароваща липса на управленски, икономически и политически опит от страна на новите управляващи.
Заобиколени от срутваща се и експлозираща от социални протести Гърция, от Турция, в която се натрупват буреносни политически катаклизми; осланящи се на една Европа, която е безсилна да помогне даже на най-силните си членки –
 
всичко това очертава сложността на социалните, икономическите и геополитически решения, които стоят на прага ни в името на спасяването на България.
 
Ако не разберем и видим всичко това и не съумеем да мобилизиране националният мозък и националният интелектуален потенциал, то ние сме обречени. Започна вече и отливът на капитал от страната ни.
Нека да не си затваряме очите.
Не мисля, че тази ситуация е поносима или оправдана спрямо бъдещето на България. Абсолютно е жизнено важно или правителството да встъпи най-сетне в ролята на конструктивен спасител на нацията, или, ако не може, да не се губи никакво време, да се обърнем към МВФ и да се върви към предсрочни избори.
Ако правителството на ГЕРБ и премиерът не разбират това, то те ще бъдат отнесени от идващата лавина на кризата. Проблемът не е в това; проблемът е, че заедно с тях задълго ще бъде отнесена и възможността за икономическия и социален просперитет на България.     
         
 
Лондон, 17 май, 2010 г.
 


Проф. Димитър М. Иванов  е макроикономист, д-р на икономическите науки, консултант на международни банки и организации, международен съветник по линия на UNIDO на редица правителства, активен общественик. Специализирал международна икономика и стратегическо управление в Института за Политически Науки в Париж, във Вашингтон, в Москва. Преподавал международен бизнес и финанси в бизнес школите на университетите в Уоруик и Шефийлд, както и в Института за Директори във Великобритания. Автор на книги и стотици статии, международни доклади. Работи като висш стратегически консултант на ръководствата на някои от големите световни банки опериращи в Централна и Източна Европа. Старши Съветник на Борда на Директорите на американски инвестиционен фонд. От януари 2002 г. до март 2007 е икономически съветник на Президента Георги Първанов. Член е на Академията по Международен Бизнес в САЩ, на Обществото по Стратегическо Планиране на Великобритания, на Кралското Икономическо Дружество и на Европейската Икономическа Асоциация. ”Doctor Honoris Causa” на Висшата Стопанска Академия ”Димитър А. Ценов” в Свищов. Учредител и Зам. Председател на БАНИ. Учредител и Председател на Гражданско Сдружение ГЛАС. 
 
 

Прочети още...

БОРИСОВ ПОДГОТВЯ „ДЖЕНТЪЛМЕНСКО СПОРАЗУМЕНИЕ“ ЗА ПРОМЕНИТЕ В КОНСТИТУЦИЯТА EДИН БЪЛГАРСКИ ЛЕВ НЯМА ДА БЪДЕ ПОХАРЧЕН ЗА ГЪРЦИТЕ ЗАКОНА ЗА ЛЕБЕЧНИТЕ ЗАВЕДЕНИЯ МИНА НА ПЪРВО ЧЕТЕНЕ БОРИСОВ: ЩЕ БЪДЕ АКТУАЛИЗИРАН НАЦИОНАЛНИЯТ БЮДЖЕТ, ТАВАНЪТ НА ДЪЛГА И НЗОК РОМИ СЕ СЪБИРАТ В ПАНАИРА НА ЧЕРВЕНИЯ ОЛИГАРХ ГЕОРГИ ГЕРГОВ ДА СЪЗДАВАТ ПАРТИЯ В ПОДКРЕПА НА БСП ПРОТЕСТНИЯТ "ОРЕШАРСКИ МАРШ" СТИГНА ПЕША ОТ СОФИЯ ДО ВАРНА,УТРЕ ЩЕ ОКУПИРА ВХОДА НА ЕВКСИНОГРАД ФЕЙСБУК-ФОЛКЛОР: "СТАНИШЕВ -НОВИЯТ ЦАР КИРО", "УЧИ,МАМА,ДА НЕ ХОДИШ НА КОНТРАПРОТЕСТ", "ВСИЧКОТО МЕРИНДЖЕЙ ЗА ПРАВИТЕЛСТВОТО","СЛУЧАЕН ПРЕВОЗ ПОДКРЕПИ СЛУЧАЙНА ВЛАСТ" REUTERS: БЪЛГАРСКИЯТ ПАРЛАМЕНТ, ДОМИНИРАН ОТ БСП И ДПС СПЕЧЕЛИ ГЛАСУВАНЕТО С ПОМОЩТА НА НАЦИОНАЛИСТИЧЕСКАТА ПАРТИЯ "АТАКА" ИЗКУСТВОТО СРЕЩУ БРУТАЛНОСТТА: ТРИМЕТРОВИ ПАНА С ЛИЦАТА НА ТРИГЛАВАТА ЛАМЯ ПРИПОМНЯТ КАК ЗАПОЧНА ВСИЧКО НА 14 ЮНИ 1500 ПОЛИЦАИ ОХРАНЯВАТ РАЙОНА ОКОЛО ПАРЛАМЕНТА,СПИРАТ ПРОТЕСТИРАЩИТЕ,ДОПУСКАТ КОНТРАПРОТЕСТИРАЩИТЕ КЪМ "АЛЕКСАНДЪР НЕВСКИ"

Коментари и мнения

Автор: Николай Колев /не Босия/ От дата: 2010-05-17 13:33 На фона на дянковото фукане, Професорът стои много стабилно, поне като последователност и логика на изложението. Лошото е, че съвременните световни финанси са непредсказуеми! И това е резултат от либерализма на законодателите, алчността на финансовите акули и овчедушието на плебеите! Затова ще скачаме от криза в криза, затова богатите ще стават по-богати, а бедните по-бедни, затова стадото лумпен-избиратели ще се люшка наляво - надясно и ще гони опашката си в центъра в търсене на поредния месия! Ще цъфтят престъпните синдикати, наркомафията, проституцията, оръжейното производство! А псевдо-интелигенти ще пишат по форумите и ще си мислят, че някой ги чете! Умни глави като Маркс и Енгелс са се опитали да кажат нещо на хората, горещи глави като революционерите от времето на Френската революция досега са опитвани да построят нов обществен строй, но уви! Докато парите освен основната си фукция - да бъдат еквивалент на стойността - са и средство за натрупване на капитал и за спекулации и то в световен мащаб, човечеството да не чака спокойно и безметежно съществуване! Флотилията ще плува в бурно море и който кораб оцелее, добре до следващата буря! А ако някоя дребна барка оцелее - ще бъде чудо! Може да оцелее пълна с вода и с половин екипаж, ако е влачена от някой от Големите.
Автор: Пентакс От дата: 2010-05-18 16:00 Толкова много думи от стана на професора за да каже добре известни констатации плюс два-три лозунга. Слабо, много слабо!
Автор: Sulla От дата: 2010-05-18 17:59 Единственото ни спасение е някой нов политически проект - например някакъв такъв на Първанов. Правилно ли съм проследил подтекста с изкривеното си PR-мислене?
Автор: Wittgenstein От дата: 2010-05-19 15:12 ЕС и САЩ са във фалит. През 1989 фалира комунизмът, а през 2010 за съжаление капитализмът. Капитализмът беше най-добрата система в историята на човечеството, но нищо не е вечно и той се изврати и рухна. Основната причина е, че това вече не е капитализмът на протестантската етика на Макс Вебер, а общества на необузданата кредитна експанзия и неограничената консумация. Алтернативаата,е разбира се, не е социалзмът, а връщането към изконните капиталистически ценности като трудолюбие, спестовност, скромност и т.н. Но тъй като това е невъзможно, пътят за всички нас е вече само един: надолу. Отделен въпрос е, че българското правителство не е особено адекватно. С подходящи премислени мерки нещата може(ха) да се позадържат. А ЕС започна добре като ЕИО, но сега нещата са извън контрол. Съюзът е напълно неадекватно коснтруиран. Не може да имаш обща валута, но иначе да липсва какъвто и да било централизиран контрол, всяка национална държава да прави, каквото си иска. Такъв случай в историята не е имало. Съединените американски щати, т.е. държави имат единна валута, но и централно правителство, същото се отнася за Римската империя и т.н.
Автор: we4en prehod От дата: 2010-05-19 16:01 Кризата е шанс. Кризата е (може би) единственият шанс за излизане от прехода и оцеляване на българската нация.
Автор: Иван От дата: 2010-05-22 23:52 В България, правителствата на Луканов, Беров и Жан Виденов печатаха левове, т.е. правеха това, което проф. Иванов препоръчва за цяла Европа - да печата евро. Резултатът не е трудно да се прогнозира - инфлация, преразпределение на богатството, кражба на спестяванията, убиване на промишлеността и разпадане на технологичните връзки, доларизация (в Европа!) или бягство към златото и т.н., спомнете си 1997 г. Да се трансформира кризата в Европейска финансова катастрофа, това е същността на дадените съвети. Не ги купувам.
Автор: Иван От дата: 2010-05-22 23:06 Забравих нещо. Има една джаджа, която обезмисля номера с печатането на необезпечени пари. Нарича се плаваща лихва. :-)
Автор: Светлозар Николов От дата: 2010-06-01 20:14 Уважаеми граждани, Социалната и икономическата обстановка в страната е много тежка. Масовата безработица и фалити на фирми са последиците от финансовия геноцид провеждан от банките. В момента почти всеки предприемач и български гражданин се бори ежеденевно с банките, частните съдебни изпълнители или с мутрите, които изпращат. Никоя фирма в страната не се занимава с нормална дейност, създаване на работни места и инвестиране, защото целта е да бъде сринат българския предприемачески дух. Гражданите остават без работа, но това не спира банките да ги гонят всеки ден. Положението е нетърпимо и се ограбва имуществото на добросъвестния български гражданин. Нека заедно се обединим всички българи, които осъзнават ГРАБЕЖА ИЗВЪРШВАН ОТ БАНКИТЕ за да се самозащитим, чрез колективни искове и масови протести. Регистрирайте се в групата във Фейсбук – СРЕЩУ БЕЗОБРАЗИЯТА НА БАНКИТЕ :http://www.facebook.com/?sk=2361831622#!/group.php?gid=117285574952903 Благодаря ви! Светлозар Николов
Автор: Dillanger От дата: 2011-12-26 19:02 Impressive brain power at work! Great asenwr!
Автор: yfcjgmlhl От дата: 2011-12-27 10:22 9T7zSR <a href="http://lzpejgbwskco.com/">lzpejgbwskco</a>
Автор: anfulgudp От дата: 2011-12-28 15:03 dU7y7s , [url=http://ouujchoykzjh.com/]ouujchoykzjh[/url], [link=http://cwigtlnlflun.com/]cwigtlnlflun[/link], http://pnqdrnabaqcu.com/
Автор: hwkquy От дата: 2011-12-28 22:27 u34yCx <a href="http://dgqfnunhsbnw.com/">dgqfnunhsbnw</a>
Автор: jkwtgjsuqm От дата: 2011-12-29 16:47 GWD6EG , [url=http://mqntynfnwhav.com/]mqntynfnwhav[/url], [link=http://ezkcoggfqxcu.com/]ezkcoggfqxcu[/link], http://juxzqjecmkyl.com/
Автор: Infevarar От дата: 2012-10-06 01:37 http://www.sildenafiledformen.com/ - buy viagra online http://www.sildenafiledformen.com/ - buy viagra us <a href=http://www.sildenafiledformen.com/#>buy viagra pills</a>

Напиши коментар

* Вашето име:
* Коментар по темата:
* Моля въведете кода от картинката:
 
  * Задължителни полета

БОРИСОВ ПОДГОТВЯ „ДЖЕНТЪЛМЕНСКО СПОРАЗУМЕНИЕ“ ЗА ПРОМЕНИТЕ В КОНСТИТУЦИЯТА

21.07.2015 08:38 Премиерът Бойко Борисов е възложил изготвянето на декларация за трите основни промени в...

EДИН БЪЛГАРСКИ ЛЕВ НЯМА ДА БЪДЕ ПОХАРЧЕН ЗА ГЪРЦИТЕ

17.07.2015 22:49 Той обяви още, че въпреки участието на България в спасителния механизъм за Гърция,...

Денят в снимки

Роден е Дъстин Хофман, един от най-изтъкнатите актьори на американското кино от края на XX век Още снимки »
Времето от Termo.bg
Time: 0.270 sec
Memory: 5.48 Mb
Peak memory: 5.81 Mb
Total SQL queries: 167
Total SQL time: 0.231 sec
Slowest SQL query time: 0.182 sec
Slowest SQL query:
SELECT 
									a.ID,
									a.publish as date,
									am.enabled,
									am.Title as title,
									am.Resume as resume,
									DATE_FORMAT(a.publish,"%d-%m-%Y %H:%i") as publish,
									CONCAT("thumb",".",a.extension) as thumb,
									IF(a.tag IS NULL,CONCAT("post",a.ID),a.tag) as path,
									d.category_id as category_id
FROM bn_articles a
													INNER JOIN bn_articles_distribution d
													ON d.ArticleID = a.ID
 INNER JOIN bn_articles_meta am
																		ON am.ArticleID = a.ID
WHERE a.publish <= NOW() AND am.language_id = 1
AND d.category_id = 7
ORDER BY date DESC 
LIMIT 0,3